Teknoloji

Microsoft Teams İçin Ses İyileştirmeleri Getiren Güncelleme Yayınlandı

Microsoft, Teams için kullanıcıları şad edecek bir dizi ses iyileştirmeleri duyurdu. Öncelikle yüksek kaliteli müzik modu, müzik dersleri ve tıbbi sinyaller üzere sayısız kullanım durumunu kolaylaştıracak. Teams bunu bu çeşit ses sinyallerini 32 kHz örnekleme suratında (16 kHz bant genişliği) 128 kbps’de aktararak gerçekleştirecek. Özellik, kayıpsız kodlamaya kıyasla bit suratını dört kat azaltırken yüksek doğruluk sağlamayı başaracak.

Yüksek kaliteli müzik modundan yararlanan yeni bir özellik ise Teams kullanıcıları için varsayılan olarak aktifleştirilen makine tahsili tabanlı gürültü bastırma özelliği. Bu model, girdi olarak konuşma dışı sinyalleri kullanıyor ve akabinde bu gürültüyü bastırıp bastırmayacağını belirliyor. Özellik girişi, örneğin bir keman dersi sırasında çalınan müzik olarak tanımlarsa, kullanıcıyı yüksek kaliteli müzik modunu aktifleştirmesi gerektiği konusunda uyarıyor. Yanlış bir olumlu tespit ederse de kullanıcı bu özelliği kapatabilecek. Makine tahsili modeli aslında müzik olmayan istenmeyen gürültüyü algılarsa, bunu otomatik olarak bastıracak.

Microsoft, bu modeli, ses ve müzik içeren bir milyon ses klibi içeren bir eğitim setinde evrişimli bir hudut ağı eğiterek oluşturduğunu söylüyor. Eğitim setinin çok çeşitli kullanım durumlarına hitap etmek için çeşitli ortamlardan ve enstrümanlardan gelen sesleri içerdiği de bilgiler ortasında. Çıktı modeli daha sonra 1000 ses klibi koleksiyonu üzerinde test edilmiş ve bu da yüzde 81 doğruluk sağlamış. Microsoft, modelinin bu alanda yayınlanan tüm araştırmalardan daha uygun performans gösterdiğini sav ediyor.

Makine tahsili tabanlı gürültü bastırma artık birçok Teams kullanıcısı için varsayılan olarak etkinleştirilirken, otomatik müzik algılama genel olarak önümüzdeki aylarda kullanıma sunulacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu