Teknoloji

Microsoft, Windows 11 Güncelleme Tecrübesini Geliştiriyor

Microsoft, önizleme derlemeleri için Windows 11’e “Update Stack Packages” isimli yeni bir Windows Update özelliği ekledi. Bu paketler, tecrübe paketlerinin yahut özellik güncellemelerinin bilakis kimi kritik geliştirmeler ve powershell bileşenleri içeriyor.

Şirket bu yığın güncelleme paketlerinin nasıl çalıştığı hakkında detaylı bilgi vermedi, lakin işletim sistemini daha modüler hale getirmeyi planlıyor olabilir. Yazılım devi, “Update Stack Packages (Yığın Paket Güncellemesi)” ve “Experience Packs (Deneyim Paketleri)” üzere tahlilleri kullanarak belli Windows özellikleri ve iyileştirmeleri için olağan güncellemelerin dışına çıkacak.

“Windows Update Yığın Paketleri” tipik önizleme yahut güvenlik sürümlerinin dışında otomatik olarak yükleniyor ve kullanıcılar bu güncellemeleri denetim ettiklerinde varlığını fark edebiliyor. Microsoft artık 822.124.211.0 sürümüyle yığın paketinin yeni bir sürümünü yayınladı.

Bu paketlerin maksadı tam olarak muhakkak değil, fakat Microsoft’a nazaran güncelleme tecrübesinde iyileştirmeler sağlamak için kullanılabilir. Ayrıyeten güncelleme paketleri aylık toplu güncelleme yahut özellik güncellemesinden evvel piyasaya sürülecek. Redmond devi daha evvel özelliğin bilgisayarınızın kararlı kalmasını sağlamaya yardımcı olacağını söylemişti.

Şu anda Update Stack Paketi güncellemeyle ilgili küçük bir dizi güzelleştirmeyle hudutlu olsa da gelecekteki sürümlerde daha fazlasını bekleyebiliriz. Microsoft’un şu anlık amacı, büyük Windows sürümlerinin dışında sadece güncellemeyle ilgili küçük sistem evraklarını test etmek.

Bahsi geçen paketler, tıpkı toplu yenileştirmeler üzere Windows Update ile teslim ediliyor. Yani bu güncellemeleri Ayarlar > Windows Update kısmında bulabilirsiniz. Özetleyecek olursak, şirketin gayesi güncellemeleri daha problemsiz ve daha az rahatsız edici biçimde sunmak, kullanıcıların tecrübesini uygunlaştırmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu