Teknoloji

Microsoft, Windows 11 Renk Sürece Sıkıntısını Doğruladı

Windows 11 işletim sistemi bir dizi sıkıntıyla birlikte gelmişti ve Microsoft vakit zaman yeni meselelerin varlığını resmi olarak doğrulamaya devam ediyor. Yakın bir vakitte ise renk profili idaresini ve renk işlemeyi etkileyen bir sorun yazılım devi tarafından onaylandı. Bu meseleler için bir yama hazırlanıyor lakin en azından bir ay bizlere ulaşmayacak.

Bahsi geçen kusur, birtakım imaj düzenleme yazılımlarının belli HDR ekranlarda renkleri yanlışsız halde oluşturmasını engelliyor. Sorun çoklukla parlak sarı yahut öbür renklerde görüntülenebilen beyaz tonlarla kendini gösteriyor.

Microsoft, yanılgının Win32 API’leri muhakkak şartlar altında beklenmeyen bilgiler yahut yanlışlar döndürdüğünde meydana geldiğini yazdı. Bu Windows 11’in kendisiyle ilgili bir sorun ve üçüncü taraf uygulamaları güncellemek birçok durumda bir tahlil sağlamıyor. Yazılım devi ayrıyeten Ayarlar ve Kontrol Masası’ndaki renk profili seçeneklerinin, işletim sisteminin kararlı yapılarında beklendiği üzere çalışması gerektiğini söylüyor.

Ocak ayının sonunda beklenen bir Windows 11 sürümüyle HDR ve imaj düzenleme yazılımlarıyla ilgili sıkıntıların çözülmesi bekleniyor. Insider Programının bir üyesiyseniz yamaya daha erken erişebilme talihiniz var. Geri Bildirim Merkezi’ndeki raporlara nazaran, önizleme derlemelerini kullanan şahısların monitörde renk oluşturma yanlışı büsbütün düzeltilmiş görünüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu