Mobil

MIUI 12.5 Enhanced’in Bellek Arttırma Özelliği Nasıl Etkin Edilir?

Nasıl yapılır serimize orta ara devam etmeye çalışıyoruz. Bu seferki Nasıl Yapılır yazımız, son periyottaki tanınan özelliklerden olan RAM arttırma ile ilgili olacak. Xiaomi aygıtlarından kimilerine MIUI 12.5 Enhanced sürümü ile gelen bu özellik nasıl faal edilir anlatıyoruz.

Mi, Redmi ve Poco akıllı telefonlarınızda MIUI 12.5 RAM Uzantısının nasıl etkinleştirileceğine dair adım adım bir kılavuzu sizlere sunuyoruz. MIUI 12.5 Enhanced hakkında kısaca bilgi verecek olursak:

Aralık 2020‘nin sonlarında Xiaomi, Çin‘de MIUI 12.5’i piyasaya sürdü ve Şubat 2021‘in başlarında ise global kullanıcılar için birçok yeni özellik ve optimizasyon ekleyen Enhanced sürümünü yayınladı. Xiaomi bu sürümle bir arada, RAM kapasitesini arttırabilen RAM Uzantısı olarak bilinen enteresan bir özellik sunuyor.

MIUI RAM UZANTISI NEDİR?

MIUI RAM Uzantısı, Xiaomi tarafından birkaç ay evvel tanıtılan en son özelliklerden biridir. Bu özellik Xiaomi aygıtlarına birinci olarak bu sürümden evvel Mi 10 Ultra ile birlikte gelmişti. Bununla birlikte, MIUI RAM Uzantısı özelliğini destekleyen Xiaomi modellerinin birçok Çin ROM’unda yer alıyor. ROM farklılığından ötürü eleştirilen firmanın fakat Redmi 10 ve POCO F3 üzere modelleri bu fonksiyonu destekleyen birkaç global aygıttan sırf ikisi.

Özelliğe gelecek olursak, bellek genişletme fonksiyonu, aygıtın dahili depolamasının bir kısmını sanal RAM ile paylaşıyor. Başlangıçta 1 GB ile sonluydu, fakat artık 3 GB’a kadar yükseltildi. Bununla birlikte, sistem performansını artırıp artırmadığı meçhul lakin ağır oyun oynama sırasında kullanıcılara yardımcı olabilmekte.

Bu Özelliği Faal Etmek İçin Gereken Adımlar İse Şöyle;

  • Ayarlar’a tıklıyoruz.
  • Aşağı Kaydırın ve Ek Ayarları bulun.
  • Aşağıda Bellek Uzantısını özelliğini göreceksiniz.
  • Aktifleştirmek için geçiş düğmesine tıklayın ve artık özellik etkin oldu.

Sizler Bellek uzantısı özelliğini nasıl buluyorsunuz? Yorumlarda belirtmeyi unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu