Teknoloji

MSI, 12. Jenerasyonda AVX-512 Dayanağı İçin BIOS Yayınladı

Hatırlarsanız Intel kısa bir mühlet evvel 12. Kuşak ‘Alder Lake’ işlemcilerindeki AVX-512 komut seti takviyesini kaldırmaya ve mikro kod güncellemelerini dağıtmaya başlamıştı. MSI ise bu takviyesi tekrar faal hale getiren makul Intel Z690 anakartlar için yeni bir BIOS yayınladı.

Xaver Amberger‘ın bildirdiğine nazaran, MSI kısa müddet evvel MEG Z690 Unify-X anakartı için AVX-512’yi BIOS/UEFI’de bir mikrokod seçici anahtarıyla tekrar etkinleştiren bir firmware (sürüm 7D28vA22 beta) kullanıma sundu. Etkinleştirme ayarı büsbütün çalışır durumda görünüyor, bu nedenle AVX-512 komut setinin kıymetli olduğu durumlarda performans artışları elde edilebilir.

Intel, Core i9-12900K dahil olmak üzere 12. Kuşak Core işlemcilerini piyasaya sürmeye hazırlanırken performans çekirdeklerinin tıpkı evvelkiler üzere AVX-512 komutlarını tam olarak desteklediğini belirtti. Hakikaten de işlemciler donanımsal olarak bu takviyesi sunuyor. Fakat Alder Lake mimarisindeki verimlilik (E-core) çekirdeklerinde AVX-512 dayanağı bulunmadığından ve genel kararlılığı sağlamak maksadıyla büsbütün devre dışı bırakma kararı verildi.

Birçok 600 serisi anakart AVX-512 faal halde geldi ve BIOS güncellemesi yapmayanlar hala bundan yararlanabilir. AVX-512 komutları kodlama/kod çözme, kriptografi, bilimsel ve çeşitli profesyonel uygulamalar için gerekli. Oyuncular ve olağan uygulamaları kullananlar ise bu komut setine pek gereksinim duymuyor. Bu nedenle bu komut setini faal etmek için verimlilik çekirdeklerini devre dışı bırakmak da pek mantıklı olmayabilir. Yeniden de Core i5-12400 üzere birçok işlemcinin verimlilik çekirdeği barındırmadığını hatırlatmakta yarar var.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu