Teknoloji

MSI, RTX 3080 12 GB Ekran Kartlarını Duyurdu

MSI, NVIDIA’nın 12 GB belleğe sahip GeForce RTX 3080 GPU‘su tarafından desteklenen ekran kartı modellerini piyasaya sürüyor. Şirket bu yenilenen 12 GB sürümüne ilişkin üç yeni tasarım hazırladı: SUPRIM, GAMING TRIO ve VENTUS 3X.

Yeni MSI GeForce RTX 3080 kartlar 11 Ocak tarihinden itibaren satışta olacak. Ayrıyeten tüm modellerin LHR kısıtlamasına sahip olduğunu belirtelim.

SUPRIM serisi kartlar bildiğiniz üzere en üst sınıfı temsil ederken performans, verimlilik ve itibar için tasarlandı. MSI, şimdiye kadarki en gelişmiş TRI FROZR 2S soğutma sistemini kullanıyor. Bu sistemde TORX FAN 4.0, Airflow Control kanatçıklar, Core Pipes, bir taban plakası ve hatta bellek modülleri için ayrılmış bir soğutma için bileşenler yer alıyor.

Öte yandan çift BIOS ile kullanıcılar, bir düğme ile süratli bir formda düşük gürültü yahut ek performans moduna geçiş yapabiliyor. Doğal olarak bu üst düzey kartta RGB aydınlatmaya yer verilmiş ve bu aydınlatmayı özelleştirmek mümkün. SUPRIM serisi için 3 adet 8 pin güç teması gerekiyor ve güç tüketimi 390W olarak listeleniyor.

GAMING TRIO serisi her zamanki üzere performans, soğutma ve sessizlik açısından üstün fakat yeni bir görünümle birlikte yenilendi. Kartın TRI FROZR 2 soğutma sisteminde tekrar TORX Fan 4.0 tasarımı kullanılıyor. Mat kaplamalı art plaka sadece kartın genel bütünlüğünü güçlendirmekle kalmıyor, tıpkı vakitte termal pedlerin fonksiyon görebilmesi için pasif soğutma hareketi sağlıyor.

Tekrar MSI Center yardımcı yazılımıyla birlikte aydınlatmayı denetim etmek mümkün. 3x 8 pin PCIe güç konnektörüne gereksinim duyan seride GAMING Z TRIO modeli 390W ve GAMING TRIO PLUS modeli 350W güç tüketimine sahip görünüyor.

GAMING TRIO modelini andıran VENTUX 3X daha sade bir dizaynla geliyor. TORX Fan 3.0 fanlarla desteklenen ekran kartı artık daha büyük bir boyuta sahip. Başka seriler üzere tekrar üç fan kullanılıyor ve grafik kartına fazla harcamalar yapmak istemeyen kullanıcılar VENTUS’u tercih edebilir.

Burada PCIe 8 pin güç temas sayısı ikiye düşüyor ve tekrar güç tüketimi 350W olarak listelenmiş. Son olarak MSI’ın maalesef hiçbir model için frekans suratlarını paylaşmadığını belirtelim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu