Teknoloji

MSI, Ucuz H610M ATX12VO Anakart Hazırlığında

MSI, Intel’in ATX12VO (12 volt) güç kaynağı standardına uygun ikinci anakartını hazırladığını duyurdu. Giriş düzeyi H610 tabanlı anakart, Intel’in 12. Kuşak Core ‘Alder Lake’ işlemcilerini destekleyecek ve öncelikle sistem entegratörlerine yönelik olacak.

Pro H610M 12VO, MSI Insider yayınına nazaran şirketin eser yelpazesindeki temel Intel H610 takviyeli platformlardan biri olacak. Şirket anakart hakkında pek bir bilgi açıklamadı lakin isminden da anlaşılacağı üzere bir Micro-ATX anakarta bakıyoruz. Bu geçen yıl resmi olarak tanıtılan Z590 Pro 12VO’dan sonra MSI’ın ikinci ATX12VO anakartı olacak. Lakin H610 modeli Alder Lake işlemcileri çalıştıran daha düşük bütçeli sistemleri hedefleyecek.

Tekrar belirtmek gerekirse, yeni anakart öncelikle sistem entegre eden kuruluşlar için tasarlandı. Bu nedenle perakende satışa çıkmayabilir ve en azından geniş çapta yayılmayacak. MSI’ın Pro H610M 12VO anakartı için ne kadar fiyat isteyeceği bilinmiyor. Lakin ek DC-DC dönüştürücüler kullanıldığından ötürü öbür H610 modellerinden biraz daha değerli olması bekleniyor.

Tek kanallı ATX12VO güç dağıtım standardının geliştirilmesinin birkaç nedeni var. Birinci olarak yeni ATX12VO konektörü daha küçük. İkincisi, bugünlerde güce en aç olan donanımlar 12V kanalını kullanırken, 5V ve 3.3V’a gereksinim duyan bileşenlerin birçok ya kendi güç devrelerine sahip (M.2 SSD gibi) ya da DC’den DC’ye dönüştürücüler kullanıyor. Son olarak standardın mimarı Intel, anakartlarda 12V’nin 5V ve 3.3V’a dönüştürülmesinin güç açısından daha verimli olduğuna inanıyor. Bu nedenle ATX12VO’nun masaüstü bilgisayarların güç tüketimini azaltması bekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu