Teknoloji

NASA, Güneş Sistemi’nin En Büyük Uydusunun Sesini Paylaştı

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Juno uydusunu 2011’de uzaya fırlatmıştı. 2016’da Jüpiter’e varan uydu, o vakitten beri gezegenden ve uydularından bilgi topluyor. Juno’dan gelen son data ise, bir uydunun yaydığı ve sonradan sese çevrilen elektromanyetik dalgalar oldu.

NASA, Jüpiter’in buzlu uydusu Ganymede’in sesini paylaştı. Güneş Sistemi’ndeki en büyük uydu olan Ganymede’in yaydığı elektromanyetik dalgalar, Juno’nun ‘Waves’ ismindeki aletiyle kaydedildi. NASA ise bu dalgaları daha evvel öteki cisimlerle yaptığı üzere sese çevirdi.

Ganymede’den gelen sesler:

Yörüngesinde 79 adet uydu bulunan gaz devi Jüpiter’in Ganymede isimli uydusunun yanından geçen Juno, geçişi sırasında Ganymede’den aldığı dalgaları kaydetti. NASA’nın eline geçtikten sonra sese çevrilen sesler epeyce enteresandı. Merkür’den daha büyük olan bu uydunun sesi hakkında konuşan Juno baş araştırmacısı Scott Bolton, yaptığı açıklamada şu sözleri kullandı:

Bu müzik, yirmi yılı aşkın bir müddettir birinci kere Ganymede’nin yanından geçerken, güya siz de yanından geçiyormuşsunuz üzere hissetmenizi sağlayacak kadar canlı. Dikkatli dinlerseniz, frekanslarda Ganymede’nin manyetosferinin diğer bir bölgesine girildiğini belirli eden ani değişimleri duyabilirsiniz.

Ganymede’in bir başka ‘hit’i:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu