Teknoloji

NASA, Leonard Kuyruklu Yıldızı’nın İmajlarını Paylaştı

İnsanoğlunun uzay araştırmaları, teknolojinin ilerlemesi sebebiyle süratle gelişiyor. Güneş sisteminin en farklı cisimlerinden olan kuyruklu yıldızlar da gelişen uzay araştırmaları sebebiyle daha ayrıntılı incelenebiliyor. Artık de Amerikan Ulusal Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA), ‘Leonard’ ismi verilen kuyruklu yıldızla ilgili kıymetli bir gelişme tüm dünya ile paylaştı.

Yetkililer, 2021 yılının ocak ayında Arizona Üniversitesi’nde bulunan bilim insanı Gregory J. Leonard tarafından keşfedilen Comet C/2021 ‘A1’, ya da bilinen başka ismiyle Leonard kuyruklu yıldızının imgelerini yayımladı. NASA ve ESA bu imgelerin, Güneş’i gözlemleyen bir uzay aracı tarafından oluşturulduğunu tabir etti.

İmgeler 17 Aralık tarihinde kaydedildi

Geçtiğimiz haftalarda Avrupa Uzay Ajansı, Leonard’ın 12 Aralık günü kuyruklu yıldızın gezegenimize yaklaşacağını, bu yüzden de çıplak gözle görülebileceğini açıklamıştı. O gün de beklenen gerçekleşmiş, Leonard Dünya’dan görülebilmişti. Yetkililer 13 Aralık’ta yaptıkları açıklamada da saniyede 71 kilometre süratle ilerleyen kuyruklu yıldızın bir daha görülmemek üzere öteki bir galaksiye geçebileceğini aktarmıştı.

Geçtiğimiz günlerde de NASA, birinci olarak Güneş Karasal Münasebetler Gözlemevi-A (STEREO) SECCHI / HI-2 teleskobu tarafından keşfedilen ve son 40 bin yılını Güneş’e yanlışsız ilerleyerek geçiren Leonard’ın imgelerinden oluşan animasyonları yayımlandı. Yetkililer bu imgelerin, ESA ile ortak olarak geliştirilen Solar Orbiter Heliospheric Imager (SoloHI) yardımıyla oluşturulduğunu söz etti.

17 Aralık’ta SoloHI tarafından kaydedilen ve oluşturulan manzaralarda; kuyruklu yıldızın Güneş’e yaklaştıkça ‘kuyruğu’nun daha uzun hâle geldiği, Venüs’ün soldan sağa hareket ettiği ve imgelerin Leonard’ın yandan görünümünü gösterdiği gözlemlenebiliyor. Uzmanlar, Güneş’e en yakın geçişini 3 Ocak tarihinde gerçekleştirecek olan kuyruklu yıldızın, Güneş ile olan müsabakasından sağ çıkarsa Güneş Sistemi’nin dışına çıkabileceğini; bunun akabinde da öteki galaksilere hakikat seyahat etmeye başlayabileceğini düşünüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu