BilimTeknoloji

NASA’nın Ay’a dönüşü 2025’e ertelendi

1972’den bu yana insanları Ay’ın yüzeyine yerleştirmek için yapılan ilk NASA görevi, bir yıl sonra 2025’e ertelendi.

Çok az gözlemci, finansman sıkıntısı ve iniş aracıyla ilgili bir dava nedeniyle Nasa’nın önceki 2024 tarihini belirlemesini bekliyordu.

Ancak uzay ajansı şefi Bill Nelson, Salı günü düzenlediği basın toplantısında gecikmeyi doğruladı.

Artemis programı kapsamında NASA, ilk kadını ve 13. erkeği Ay yüzeyine gönderecek.

Bir ABD federal yargıcı geçtiğimiz günlerde, ajansın bu görev için bir Ay iniş aracı inşa etme sözleşmesini Elon Musk’ın şirketi SpaceX’e verme kararını onayladı.

Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, kısmen sözleşmenin birden fazla teklif sahibine verilmesi gerektiğini söylediği için karara itiraz etmişti. Ancak, sözleşme duyurusu sırasında Nasa tarafından yayınlanan bir gerekçeye göre, Kongre’den gelen bir finansman eksikliği bunun mümkün olmadığı anlamına geliyordu.

Bay Nelson, çıkarma görevinin gecikmesini kısmen davaya bağladı.

“Mümkün olduğunca hızlı ve güvenli bir şekilde Ay’a dönmek bir ajans önceliği. Ancak, son dava ve diğer faktörlerle birlikte, Artemis’in altına ilk insan inişi muhtemelen 2025’ten daha erken olmayacak” dedi.

Ancak yorumcular, geçen yıldan beri sadece arazi sahibi nakit sorununun 2024 tarihini savunulamaz hale getirdiğini söylüyorlardı.

Bay Bezos’un firması Blue Origin, prestijli arazi sözleşmesi için rekabet etmek için diğer üç havacılık şirketiyle ortaklık kurmuştu.

Geçen haftaki karar, şu anda Güney Teksas’taki bir bölgede test edilmekte olan SpaceX’in Starship’inin bir versiyonunun, bu görevde insanları ay yüzeyine taşımak için kullanılan araç olacağı anlamına geliyor.

Artemis programı kapsamındaki ilk görev, gelecek yıl Şubat ayında uçacak. Nasa, Orion uzay aracını güçlü Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) roketi üzerinde insan olmadan fırlatacak.

Bu görev sırasında Orion, sistemlerini test etmek için üç hafta sürecek bir yolculukla Ay’ın etrafında uçacak.

Bay Nelson, astronotlarla yapılan ilk uçuşun – Artemis-2’nin şimdi 2024’te izleneceğini söyledi. Ayrıca Ay’ın etrafında uçacak.

Artemis-3, 1972’deki Apollo 17’den bu yana Ay’ın yüzeyine geri dönen ilk görev olacak. Hiç güneş ışığı görmeyen kraterlerde büyük miktarda su buzu depoladığı düşünülen Ay’ın güney kutbuna iniş yapacak. .

Bu kraterlerdeki buz, Ay’da roket yakıtı yapmak için kullanılabilir, bu da Ay’ın keşfinin maliyetini düşürür, çünkü Dünya’dan gönderilmesi gerekmeyecektir.

Program ayrıca ilk renkli insanın Ay’a indiğini görecek, ancak bunun Artemis-3 sırasında mı yoksa sonraki bir görev sırasında mı olacağı belli değil.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu