Teknoloji

NVIDIA, CES 2022’de Yeni Eser ve Teknolojilerini Duyurdu

NVIDIA, 160’tan fazla oyun ve Studio GeForce® tabanlı dizüstü bilgisayar dizaynının yanı sıra yeni masaüstü ve dizüstü bilgisayar GeForce RTX® GPU’ları ve teknolojilerini duyurarak oyuncular ve içerik oluşturucular için son platformun bir sonraki istikametini belirledi. Ayrıyeten NVIDIA, yaratıcılar için NVIDIA Omniverse™ lansmanı da dahil olmak üzere, yeni RTX hızlandırmalı içeriği ve hem GeForce NOW™ bulut oyunlarının hem de NVIDIA Studio ekosisteminin genişletildiğini duyurdu.

NVIDIA Tüketici Eserleri Kıdemli Lider Yardımcısı Jeff Fisher şu kelamları söz ediyor: “GeForce RTX, oyun oynamayı dönüştürüyor ve geniş dijital dünyaların kapılarını açıyor. Yeni duyurular, GeForce’u oyuncular ve yaratıcılar için kesin platform olarak daha da güçlendiriyor. GeForce NOW, milyarlarca oyuncuya ulaşma platformumuz olarak büyümeye devam ediyor.”

Dünyanın en uygun üreticileri, ışın izleme için ikinci jenerasyon RT Çekirdekleri, DLSS ve yapay zeka için üçüncü kuşak Tensör Çekirdekleriyle ihtilal niteliğindeki NVIDIA Ampere mimarisine dayalı 160’dan fazla oyun ve Studio dizüstü bilgisayarını pazara sunuyor ve en ince, en hafif ve şimdiye kadarki en güçlü dizüstü bilgisayarları ortaya koyuyor.

En yeni kuşak CPU’ları temel alan bu dizüstü bilgisayarlar, çift ekran, dönüştürülebilir bilgisayarlar ve 14 inç ekranlar, birçok sportif G-SYNC® ve 1440p ekran üzere çok farklı biçimlerde sunuluyor.

NVIDIA’nın GeForce RTX 3080 Ti dizüstü bilgisayar GPU’sunu piyasaya sürüşü, amiral gemisi 80 Ti sınıf GPU’ları birinci defa dizüstü bilgisayarlara getiriyor. Şimdiye kadar bir dizüstü bilgisayarda görülen en süratli 16 GB GDDR6 belleğe sahip olan RTX 3080 Ti, masaüstü NVIDIA TITAN RTX™’ten daha yüksek performans sunuyor. Yeni GeForce RTX 3070 Ti, RTX 2070 MUHTEŞEM dizüstü bilgisayarlardan yüzde 70’e kadar daha süratli ve 1440p çözünürlükte saniyede 100 kare sunabiliyor.

Bu yeni GPU’ların her ikisi tarafından desteklenen dizüstü bilgisayarlar 1 Şubat’tan itibaren satışa sunulacak.

NVIDIA ayrıyeten, dört yıl evvelki tanıtımından bu yana dizüstü bilgisayar performansında ihtilal yaratan dördüncü kuşak Max-Q teknolojilerini de tanıttı. Bu özellikler ortasında CPU Verimliliği, performansı ve pil ömrünü daha da artıran CPU Optimize Edici, Rapid Core Ölçeklendirme ve Battery Boost 2.0 yer alıyor.

NVIDIA, içerik oluşturucuların konseptten tamamlamaya daha süratli ulaşmasına yardımcı olan donanım, yazılım ve özel uygulamalardan oluşan Studio  platformunu daha da genişletiyor.

Bu genişleme, kolay fırça darbelerinden görüntü manzaraları oluşturmak için yapay zeka kullanan bir fotoğraf uygulaması olan NVIDIA Canvas‘a yapılan büyük bir güncellemeyi içeriyor. NVIDIA’nın GauGAN2® araştırmasıyla oluşturulan uygulama, çiçekler ve çalılar üzere beş ek öğeyle geçmişe nazaran 4 kat daha yüksek çözünürlüklü manzaralar üretiyor. Yeni Canvas uygulaması ücretsiz olarak indirilebiliyor.

Studio platformu ayrıyeten, yeni GeForce RTX 3080 Ti ve 3070 Ti dizüstü bilgisayar GPU’ları tarafından desteklenen ASUS, MSI ve Razer dizaynlarına sahip çok çeşitli NVIDIA Studio dizüstü bilgisayarları içeriyor. En yeni RTX GPU’lara sahip bu dizüstü bilgisayarlar, 3D sürece için en yeni MacBook Pro 16’ya nazaran ortalama 7 kat daha süratli. 200’den fazla yaratıcı uygulamanın yanı sıra RTX hızlandırmalı ışın izleme, yapay zeka ve NVIDIA’nın yüksek performanslı görüntü işlemcisini destekliyor ve onları rastgele bir içerik oluşturucu iş akışı için eksiksiz bir araç haline getiriyor.

NVIDIA Studio ekosistemini daha da zenginleştiren NVIDIA Omniverse, GeForce RTX ve NVIDIA RTX GPU’ları ile artık milyonlarca ferdî yaratıcıya fiyatsız olarak sunuluyor. NVIDIA’nın gerçek vakitli 3D tasarım iş birliği ve sanal dünya simülasyon platformu, sanatkarlara, tasarımcılara ve içerik oluşturuculara RTX dayanaklı dizüstü bilgisayarlarından yahut iş istasyonlarından önde gelen tasarım uygulamalarında ilişki kurma ve iş birliği yapma gücü veriyor.

Yeni bir platform özelliği olan Omniverse Nucleus Cloud, büyük Omniverse 3D sahnelerinin kolay “tek tıkla ortak çalışma” paylaşımını sağlıyor. Sanatkarlar, büyük bilgi kümelerini aktarmadan odanın yahut dünyanın her yerinden gerçek vakitli olarak iş birliği yapabiliyor. NVIDIA ayrıyeten, ek fiyatsız oyun karakterleri, objeleri ve ortamlarıyla sanal dünyalardaki karakterleri canlandırmak ve değiştirmek için gerçek vakitli iş birliğine imkan tanıyan Omniverse uygulaması olan Omniverse Machinima için yeni platform geliştirmelerini de tanıttı. Sadece bir ses kaynağından süratli ve kolay bir halde etkileyici yüz animasyonu oluşturan Omniverse Audio2Face, blendshape takviyesi ve Epic’s MetaHuman‘a direkt dışa aktarmayla güncellendi.

NVIDIA, GeForce RTX 3050 ile NVIDIA Ampere mimarisi tabanlı GPU ailesini daha da genişletti.

Mimarinin performansını ve verimliliğini her zamankinden daha fazla oyuncuya getiren RTX 3050, en son ışın izlemeli oyunlara saniyede 60 karenin üzerinde güç sağlayan birinci 50 sınıfı masaüstü GPU olma özelliğini taşıyor. RTX 3050, oyunlarda yeni standart olan ışın izlemeyi her zamankinden daha erişilebilir hale getiriyor.

Oyuncuların yüzde 75’i hala GTX GPU’larda oynarken, ikinci jenerasyon RT çekirdeklerinin yanı sıra DLSS ve AI için üçüncü kuşak Tensör çekirdeklerini de içeren 3050, RTX’e geçmek için bir yükseltme fırsatı sunuyor. 8 GB GDDR6 bellekle gelen RTX 3050, 27 Ocak’ta NVIDIA’nın dünya çapındaki ortaklarından satışa sunulacak.

NVIDIA, gerçeklik düzeyleri sağlamak için GPU hızlandırmalı ışın izleme, NVIDIA DLSS ve NVIDIA Reflex oyun teknolojilerini kullanan 10 yeni RTX oyununu duyurdu. Yeni oyunlar ortasında The Day Before, Escape from Tarkov ve merakla beklenen Ubisoft oyunu Rainbow Six Extraction yer alıyor.

NVIDIA ayrıyeten, oyuncuyu oyuna daha yeterli bağlayan düşük gecikmeli oyun platformu NVIDIA Reflex‘in yedi yeni entegrasyonunu duyurdu. Yeni Reflex oyunları ortasında dünyanın önde gelen çevrimiçi yarış simülatörü iRacing, Ubisoft’un Rainbow Six Extraction’ı ve Sony’nin ödüllü, dövüş tabanlı aksiyon-macera oyunu God of War yer alıyor.

E-spordaki global büyümeyle birlikte, e-spor ekranlarına olan talep her yıl ikiye katlanıyor. 1080p ekranlar, daha düşük çözünürlük daha yüksek kare suratları ve daha süratli yenileme suratları sağladığından, on yıldan fazla bir müddettir e-sporlara hükmediyor. 1440p’de 360 fps’nin çok üzerinde e-spor oyunları oluşturan günümüzün en uygun GeForce RTX GPU’larıyla kesim bir değişime hazır.

NVIDIA Research, 1440p 27 inç ekranların, küçük amaçları hedeflerken klasik 1080 24 inç ekranlara nazaran hedeflemeyi yüzde 3’e kadar güzelleştirebileceğini ortaya koydu. Her milisaniyenin kıymetli olduğu rekabetçi oyunlarda, yüzde 3 çoklukla zafer ve hezimet ortasındaki farkı yaratabilir.

NVIDIA, 1440p espor kategorisinde dört yeni ekran duyurdu. ASUS ROG Swift 360Hz PG27AQN, 360Hz yenileme suratına sahip. AOC AG274QGM – AGON PRO Küçük LED, MSI MEG 271Q Küçük LED ve ViewSonic XG272G-2K Küçük LED, 300 Hz yenileme suratı sunan küçük LED’e sahip. Hepsi NVIDIA Esports Vibrance, Dual-Format ve Reflex Analyzer özellikleriyle birlikte geliyor.

20 milyondan fazla GeForce oyuncusu her ay Reflex ile rekabet ediyor. Reflex platformunun popülaritesi arttıkça, Reflex donanım ekosistemi de artıyor. NVIDIA, beş yeni Reflex monitör ve altı yeni Reflex mouse duyurdu.

Şu anda 16 ortaktan 50’den fazla Reflex mouse ve monitörü bulunuyor. Tümü, oyuncuların tek bir mouse tıklamasıyla sistem gecikmesini kolaylıkla ölçmesine imkan tanıyan Reflex Latency Analyzer’ı kullanıyor.

GeForce NOW ekosistemine daha fazla oyun, daha fazla aygıt ve düzgünleştirilmiş ağlar sunuluyor. Bugün NVIDIA, Electronic Arts ile olan iştirakini genişleterek Battlefield 4 ve Battlefield V’i  GeForce NOW’a getirdiğini duyurdu.

NVIDIA ayrıyeten, GeForce NOW’u Akıllı TV’lerine entegre etmek için bu yılın 2. çeyreğinden itibaren Samsung ile bir paydaşlık duyurdu. Bu, LG 2021 WebOS Akıllı TV’ler için GeForce NOW uygulamasının geçen ayki beta sürümünü takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu