Teknoloji

NVIDIA Hopper GPU Ailesi Ses Getirebilir: 140 Milyar Transistör

NVIDIA’nın yaklaşan Hopper mimarisinden vakit zaman kelam ediyoruz ve bu mimariden yararlanan yongalar bilgi merkezlerine güç verecek. Chiphell forumlarından çıkan bir söylentiye nazaran, yeşil takımın Hopper isimli yeni jenerasyon bilgi merkezi GPU’su 140 milyar transistöre sahip olabilir.

Chiphell kullanıcısı Zhangzhonghao, aslında GH100 yahut öbür bir GPU’dan isminden bahsetmedi. Lakin kullanıcı bu noktada açıkça NVIDIA’nın yaklaşmakta olan 5nm Hopper GPU’suna atıfta bulunuyor. Şayet bilgiler doğruysa, yeni GPU mevcut GA102’ye kıyasla neredeyse 2.5 kat daha fazla transistör içerecek.

Pekala 140 milyar transistör ne manaya geliyor? Karşılaştırma için, AMD’nin Instinct MI200 hızlandırıcısı 58.2 milyar ve mevcut NVIDIA Ampere GA100 54.2 milyar transistör taşıyor.

Geride kalan haftalarda Hopper grafik işlemcilerinin şimdiye kadar yapılmış en büyük çipler olabileceğinden bahsetmiştik. Ayrıntıya inecek olursak, GPU’nun 900 mm²’lik bir kalıba sahip olabileceği söylendi. Fakat birçok meraklı haklı olarak bu argümana kuşkuyla yaklaşıyor zira mevcut EUV fotomask (retikül) limiti 858 mm².

Bunların bunların hepsi söylentilere dayanan sayılar ve sadece monolitik GH100 Hopper GPU için geçerli. Öte yandan GH102 çok çipli dizayna (MCM) dayanan bir GPU geleceğinden bahsediliyor. Çok yongalı tasarım işi NVIDIA tarafında hala gizemini koruyor ve yakında resmi bir duyuru bekliyoruz.

NVIDIA, Hopper mimarisi yayın planlarını hiçbir vakit onaylamadı. Lakin Mart ayında GTC 2022 aktifliğinin düzenleneceğini paylaşmıştık ve burada bir duyuru görebiliriz. Kim bilir? Tahminen bu aktiflikte RTX 40 ‘Ada Lovelace’ hakkında tahminen birtakım bilgiler ediniriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu