Teknoloji

NVIDIA Hopper GPU, Dev Boyutuyla Birlikte Gelebilir

NVIDIA, 2022 yılı için Hopper ve Ada Lovelace mimarileri için hazırlıklarına devam ediyor. Ada Lovelace mimarisinin yaklaşan RTX 40 serisi masaüstü ekran kartlarında kullanılmasını bekliyoruz. Hopper mimarisi ise kestirim edebileceğiniz üzere HPC (Yüksek Performanslı Bilgi İşlem) alanında kullanılacak.

Tanınan sızıntı kaynaklarından kopike7kimi, yeşil grubun yaklaşan Hopper mimarisi için kimi ayrıntılar paylaştı. Sızıntıya nazaran Hopper, beklendiği üzere çok yongalı değil, standart monolitik kalıp dizaynına sahip olacak. Öte yandan şirketin performans gayelerine ulaşmak için, bilhassa GH100 yongasıyla birlikte 1000 mm² üzere devasa GPU’lar üreteceği söyleniyor.

Bu mimarinin TSMC 5nm üretim teknolojisine sahip olması mümkün görünüyor ve Samsung 8nm sürecine kıyasla çok daha yüksek transistör yoğunluğu ve güç verimliliği elde edilecek. Lakin tekrar de görünüşe nazaran bu geliştirmeler NVIDIA’ya nazaran kâfi değil.  En azından yeni grafik işlemciler, mevcut GA100’ün 826 mm² boyutuna kıyasla neredeyse %20 daha büyük olacak.

GH100’ün ayrıyeten çok güç tüketen bir çip olması bekleniyor. Kopite daha evvel TDP’nin çok verimli bir soğutma sistemi gerektirebilecek 1000W’a bile ulaşabileceğini bildirmişti. Lakin şirket, HGX isimli su soğutmalı bir data merkezi GPU serisi sunuyor, bu nedenle teknik olarak bir sorun olmamalı.

NVIDIA, GTC 2022 aktifliğini Mart ayında düzenleyeceğini resmen duyurmuştu. Bu aktiflikle birlikte 5nm Hopper mimarisi ve GH100 GPU duyurulabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu