Teknoloji

NVIDIA, Işın İzleme Performansını Artıracak Bir Teknoloji Keşfetti

NVIDIA araştırmacıları, GPU ışın izleme performansını düzgünleştirmek maksadıyla yeni teknikler üzerinde çalışmaya devam ediyor. Tespit edilen yakın vakitte yayınlanan bir makaleye nazaran, “GPU Subwarp Interleaving” gerçek vakitli ışın izlemeyi %20’ye kadar hızlandırma potansiyeline sahip bir teknoloji.

Bu doğrultuda belirtilen sayılara ulaşmak için birtakım mikro mimari iyileştirmeleri yapılması gerekiyor, aksi takdirde teknikten elde edilecek karlar hudutlu kalıyor. Ayrıyeten gerekli değişiklikleri mevcut mimariler üzerinde yapmak pek mümkün görünmüyor. Ek olarak, Subwarp Interleaving kazanımlarının Ada Lovelace (RTX 40 serisi) mimarisinden sonraki bir kuşağa kadar görülmeyeceği belirtilmiş.

Gerçek vakitli ışın izleme teknolojisi grafik dünyasında kıymet kazanmaya devam ederken yeşil ekip da rekabet avantajını ve pazarlama üstünlüğünü korumak için yeni şeyler denemeye devam ediyor. Bu bağlamda Sana Damani (Gürcistan Teknoloji Enstitüsü), Mark Stephenson (NVIDIA), Ram Rangan (NVIDIA), Daniel Johnson (NVIDIA), Rishkul Kulkarni (NVIDIA) ve Stephen W. Keckler’den (NVIDIA) üzere isimlerden oluşan bir araştırma grubu, ışın izleme üzerinde umut vaat eden bir makale yayınladılar.

Makaleye nazaran çağdaş NVIDIA GPU’ların tasarlanma hali RT performasının önüne geçiyor. Araştırmacıların açıklamaları şöyle:

Birinci olarak, GPU’lar tek bir program sayacından (PC) alınan ve SIMT (tek komut, çoklu iş parçacığı) şeklinde yürütülen, warp dediğimiz üniteler halinde iş parçacıklarını gruplandırıyor. İkincisi, GPU’lar birçok faal warp ortasında eş vakitli zamanlama yaparak duraklamaları gizler. Bununla birlikte, bu tasarım seçimleri, gerçek vakitli ışın izlemede warp sapmaları, warp açlığı olan senaryolar ve zamanlayıcıda iş parçacığı tükendiğinde ve artık rastgele bir duraklamayı gizleyemediğinde GPU verimliliği kaybı nedeniyle doğal olarak meselelere neden olur.

GPU Subwarp Interleaving ise gruba nazaran çağdaş GPU’ların warp’larla çok yüklenmesi ve iş parçacığının bitmesi üzere üstteki sıkıntı durumlar için yeterli bir tahlil. Araştırmacılar, Subwarp Interleaving özelliğine sahip mikromimariyle geliştirilmiş Turing gibisi bir GPU üzerinde testler yaptı. Işın izleme iş yüklerine sahip bir dizi uygulamada ortalama %6.3 ve en yeterli durumlarda %20’ye varan performans karları elde ettiler.

Belirttiğimiz üzere bu RT performans avantajları mevcut GPU aileleri için geçerli olmayacak, fakat çalışmalar gelecekteki GPU mimarileri için ehemmiyet taşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu