Teknoloji

NVIDIA, Performansı Artıracak GSP Özelliğinin Kilidini Açıyor

NVIDIA, Linux için yakın tarihli bir evraka nazaran kurumsal ve tüketici kartlarında Turing jenerasyonundan beri saklanmakta olan yeni bir özelliği sessiz sedasız etkin etti. GSP yahut GPU System Processor (GPU Sistem İşlemcisi) olarak bilinen bu silikon kesimi, performansı ve verimliliği artırmak için şoför misyonlarını CPU’dan GPU’ya aktarıyor. En son NVIDIA şoförlerinde ise bu özelliğin kilidi resmi olarak açıldı.

GSP, GPU’da (NVENC denetleyicisi gibi) eşleştirilmiş GPU için yardımcı işlemci vazifesi gören gerçek bir silikon kesimi. Fonksiyonu ise genel sistem gecikmesini azaltmak ve sistem performansını güzelleştirmek emeliyle GPU başlatma ve idare misyonlarını CPU’dan direkt GPU’ya yüklemek. NVIDIA, GSP’nin fonksiyonelliğinin bu noktada hudutlu olduğunu, fakat gelecekteki şoför sürümlerinde genişlemeye devam edeceğini söylüyor. GPU takviyesi şu anda Turing tabanlı Tesla T4’ten A100, A2 ve A40 üzere NVIDIA A serisine kadar uzanıyor.

CPU’nun GPU’ya bilgi sağlamada kritik bir rol oynadığı uygulamalarda potansiyel olarak kimi yeterli performans kazanımları görebiliriz. Bu bilhassa çağdaş oyunların daha düşük düzeyli API’lerin olgunluğu sayesinde CPU’dan her zamankinden daha fazla yararlandığı durumlarda geçerli.

Yeşil grup özelliği kurumsal tahlillerle (şimdilik) kısıtlamasına karşın, 2022 ve sonrasında gelen Max-Q dizüstü bilgisayarlar için kritik bir bileşen olarak duyurdu. NVIDIA, bugün yayınlanan yeni bir YouTube görüntüsünde Max-Q’nun en son sürümünün CPU ve GPU ortasındaki verimliliği nasıl en üst seviyeye çıkaracağını açıklıyor. Bu özelliklerden biri GSP’yi içeriyor, fakat şirket GPU Sistem İşlemcisi yerine “komut işlemcisi” üzere bir isim kullanıyor.

GSP’nin neler sunabileceği ve performans çıkarları hakkında pek bir bilgimiz yok. Lakin NVIDIA bu özelliği 2022 yılında geliştirmeye devam ettikçe yeni bilgiler edineceğiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu