Donanım

NVIDIA’dan RTX 3070 Ti ve 3080 12 GB bekleyenlere makus haber!

NVIDIA’nın 2021’in birinci iki çeyreğinde piyasaya sürmesi beklenen yeni iki ekran kartı RTX 3080 12 GB ve RTX 3070 Ti‘nin ertelendiği öğrenildi. Bu manada ünlü teknoloji devinin, 2021’in birinci aylarında ekran kartı piyasasına girmesine kesin gözüyle bakılan Intel‘in atılımlarını görmek istediği konuşuluyor.

Her iki kart da 2022’nin ikinci yarısına sarktı

Bildiğiniz üzere NVIDIA ve AMD, en uygun ekran kartı üreticisi olmak için yıllardır müddet gelen bir kapışma içerisinde… NVIDIA’nın daha yüksek performanslı ekran kartlarına, son devirde fiyat / performans odaklı eserlerle karşılık vermeye çalışan AMD’ye çok yakında yepisyeni bir rakip geliyor. Geçtiğimiz günlerde 2022 yılındaki eser yelpazesini açıklayan Intel, 2022’nin birinci yarısı bitmeden ekran kartı piyasasına gireceğini açıklamıştı.

Bu manada 17 Aralık tarihinde yeni ekran kartlarını duyurması, 2022’nin birinci yarısında da RTX 3070 Ti 16 GB ve RTX 3080 12 GB ile piyasaya girmesi beklenen NVIDIA’dan erteleme haberi geldi. Bu iki GPU’nun ne vakit duyurulacağına ve piyasaya sürüleceğine dair rastgele bir bilgi olmasa da şirketin, Intel’in yaklaşmakta olan Alchemist kartının nasıl çalıştığını görmeyi bekliyor olabilir.

NVIDIA’nın ekran kartlarını ertelemesinin bir öteki münasebetinin de piyasadaki çip kıtlığı olduğu konuşuluyor. Daha evvel bahisle ilgili bir açıklama yapan Intel CEO’su Patrick Paul Gelsinger, mevcut çip derdinin 2023 yılına kadar sürebileceğini belirtmişti. Bu manada NVIDIA, stok sorunu çekmekten endiş ettiği için de piyasaya erken girmek istememiş olabilir.

Pekala sizler NVIDIA’nın bu iki ekran kartını ertelemesi hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce RTX 3070 Ti ve 3080 12 GB ne vakit piyasaya sürülebilecek? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmında paylaşmayı ihmal etmeyin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu