MobilTeknoloji

Ofcom, telefon ağlarından yabancı dolandırıcılık aramalarını engellemesini istiyor

Ofcom, büyük telefon şebekelerinin, yurt dışından gelen neredeyse tüm internet aramalarını İngiltere numaralarından geliyormuş gibi yapmaları halinde otomatik olarak engellemeyi kabul ettiğini onayladı.

Suçlular, gerçek bir telefon numarasından gelen bir telefon görüşmesi veya metin mesajı gibi görünmesini sağlamak için internet tabanlı arama teknolojisini kullanıyor.

Bu yaz yaklaşık 45 milyon tüketici telefon dolandırıcılığının hedefi oldu.

Ofcom, önlemlerin “öncelik” olarak hızla uygulamaya konulmasını beklediğini söyledi.

Şimdiye kadar yalnızca bir operatör – TalkTalk – yeni planları uyguladı. Diğer telefon ağları hala çalışmasını sağlama yöntemlerini araştırıyor.

Ofcom’un ağlar ve iletişim grubu direktörü Lindsey Fussell, “Telekom şirketleriyle, kaynağında engelleme, bir Birleşik Krallık numarasıyla maskelenen şüpheli uluslararası aramalar dahil olmak üzere teknik çözümler uygulamak için çalışıyoruz” dedi.

“Müşterilerin daha iyi korunmasını sağlamak için bu önlemlerin öncelikli olarak ve hızla uygulanmasını bekliyoruz.”

Telefon dolandırıcılığı sorununu çözmenin polis, hükümet, diğer düzenleyiciler ve endüstriden koordineli bir çaba gerektiren “karmaşık bir sorun” olduğunu da sözlerine ekledi.REKLAMCILIK

Hareket, Ofcom ve Birleşik Krallık telekom endüstrisi arasında aylarca süren tartışmaları takip ediyor.

Planlar işe yarayacak mı?

İnternet Üzerinden Ses Protokolü (VoIP) olarak da bilinen İnternet tabanlı arama teknolojisi, her yıl dünya çapında milyonlarca tüketici tarafından ücretsiz veya ucuza telefon görüşmeleri yapmak için kullanılmaktadır.

Bu teknolojiyi kullanan popüler hizmetler arasında WhatsApp, Skype, Zoom ve Microsoft Teams bulunur.

Hikayeyi ilk kez bildiren Sunday Telegraph , Ofcom’un planları hakkında şüphe uyandıran Whitehall kaynaklarından alıntı yaptı.

Yabancı VoIP sağlayıcılarından gelen trafiği engellemenin dolandırıcılık metinlerini ve aramaları durdurmak için işe yaramayacağını söylüyorlar, çünkü İngiltere’nin çoğu hala 1970’lerden kalma eski bakır tabanlı ağlara güveniyor.

Ancak BBC’nin konuştuğu bazı uzmanlar aynı fikirde değil.

Tüketicilerin yanı sıra birçok işletme, dahili kurumsal telefon ağları için VoIP teknolojisini de kullanır.

Bir kurumsal telefon şebekesi arama yaptığında, bir VoIP sağlayıcı aramayı internetten telefon şebekelerine iletir.

ABD’li siber güvenlik şirketi Human’dan Gabriel Cirlig, telekom şirketlerinin VoIP sağlayıcılarından aldıkları trafiği denetlemediğini, sadece ağa geçmesine izin verdiklerini söyledi.

Bay Cirlig, “Son zamanlarda, kendi özel kurumsal telefon sisteminizi uygulamanın kolaylığı nedeniyle, herkes kritik telefon altyapısına erişebilir” dedi.

“Bu daha düşük giriş engeli nedeniyle, dolandırıcıların cep telefonu numaralarını taklit etmek için kendi sistemlerini kurmaları çok kolay – siber suçlular meşru telekom altyapısına erişmek için esasen meşru kurumsal telefon ağları gibi davranıyorlar.”

Şu anda, telekom şebekelerine verdiği aramaların gerçekten meşru olup olmadığını kontrol etmenin VoIP sağlayıcısına bağlı olduğunu ekliyor.

Bay Cirlig, “Bu bölgesel bir sorun veya tek bir altyapı türüyle sınırlı değil, bu suçun herhangi bir sınırı geçmesine izin veren sistemik bir sorun” dedi.

“Bu özellik, durdurmak istememeleri için VoIP iş modelini etkinleştiriyor.”

İngiltere hükümeti istihbarat teşkilatı GCHQ’nun eski danışmanı Matthew Gribben de aynı fikirde. GCHQ ağlarını izlerken birçok dolandırıcılık görüyordu.

“Temelde bu çetelerin çalışmasını teknolojik olarak sağlayan yabancı VoIP sağlayıcıları, bu yüzden bu konuda büyük bir engel oluşturacak” dedi. “Her şeyi düzeltmiyor ama doğru yönde atılmış mükemmel bir adım.”

Uzmanlar, sorunu tamamen çözmenin tek yolunun, telefon ağlarının tüm aramaların ve metin mesajlarının aslında gerçek bir telefon numarası geldiğini doğrulamasını sağlayan yeni telefon tanımlama protokollerini uygulamak olduğu konusunda hemfikir.

James Bond’a bir selam olarak “Stir and Shaken” olarak bilinen yeni protokoller, ABD merkezli İnternet Mühendisliği Görev Gücü olan uluslararası bir standartlar kuruluşu tarafından geliştirildi.

ABD makamları mobil operatörlere protokolleri 2021’in sonuna kadar uygulamalarını emretti, ancak Ofcom Ağustos ayında BBC’ye İngiltere’de tam kimlik doğrulamanın getirilmesinin ancak ses hizmetlerini destekleyen teknolojinin yükseltilmesiyle mümkün olacağını ve bunun tamamlanması gerektiğini söyledi. 2025’e kadar.

Avrupa Elektronik İletişim Düzenleyicileri Kurumu, AB telefon ağlarına Karıştır ve Sarsıntı uygulayamayacağını söyledi.

Dolandırıcılık durumunda, mobil operatörlerden yalnızca vaka bazında numaralara veya hizmetlere erişimi engellemelerini isteyebilir.

Ancak, şimdi protokollerin uygulanıp uygulanmayacağını tartıştığını söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu