DonanımTeknolojiYapay Zekâ

Okullar yüz tanıma öğle yemeği planlarını duraklattı

North Ayrshire’daki dokuz okul, İngiltere’nin Bilgi Komisyonu Ofisi (ICO) soruşturmalarının ardından, tanıttıktan günler sonra yüz tanıma teknolojisinin kullanımını durdurdu.

Okullar, öğrencilerin sistemi temassız öğle yemeği ödemeleri için kullanmalarını istedi.

Ancak North Ayrshire Belediyesi, dağıtımı “geçici olarak duraklattığını” söyledi.

Ayrı olarak, Ashton-under-Lyne’deki Great Academy Ashton, bir yüz tanıma sisteminin sunumunu tamamen bırakmaya karar verdi.

Müdür David Waugh, bunun ICO tarafından bir okul ortamında yüz tanımanın potansiyel müdahalesi hakkında yapılan son yorumlara yanıt olarak olduğunu söyledi.

“Birleştirilmiş parmak izi ve yüz tanıma sistemi, nakitsiz yemek servisi sistemine yapılan yükseltmenin bir parçasıydı, böylece öğrencilere hizmet etmek için gereken süre azaltıldı ve böylece daha iyi bir yemek deneyimi sağlandı” dedi.

“Ancak, yüz tanıma özelliğini kullanmayacağız.”

‘Açıkçası müdahaleci’

Geçen hafta, ICO, okulların yüz tanımayı tanıtma planları hakkında basında çıkan haberlere, kuruluşların mümkün olduğunda “daha az müdahaleci” bir yaklaşım düşünmesi gerektiğini söyleyerek yanıt verdi.

Ayrı bir gelişmede, İngiltere ve Galler biyometri ve güvenlik kamerası komiseri Prof Fraser Sampson BBC’ye, yüz tanımayı kullanmayı düşünen kamu hizmetlerinin “yüz tanıma kadar açık bir şekilde müdahaleci bir önlem kullanmaya karar vermeden” önce dikkatlice düşünmesini beklediğini söyledi.

Gizlilik kampanyacıları da okulların planlarını eleştirmişti.

Cuma günü, North Ayrshire Belediyesi, teknoloji hakkında bir dizi soruşturma aldıktan sonra ortaokullarda yüz tanıma sistemini geçici olarak duraklatmaya karar verdiğini tweetledi.

Konsey, “Yeni yüz tanıma sisteminin planlandığı gibi çalıştığından emin olsak da, alınan soruları değerlendirirken önceki Pin (kişisel kimlik numarası) sistemine geri dönmenin ihtiyatlı olduğunu düşündük” dedi.

Çocuklara yönelik dijital haklar grubu Defend Digital Me’nin direktörü Jen Persson, konseyin kararını memnuniyetle karşıladığını söyledi.

“ABD’deki yerlerden Avrupa’ya, yetkililer yüz tanımayı yasaklıyor” dedi.

“Ancak Birleşik Krallık’ta, piyasadaki mahremiyeti en çok istila eden teknolojiler için çocukları kobay olarak kullanıyoruz.”

BBC, İngiltere’de öğle yemeği ödemeleri için yüz tanımayı başlatmayı planlayan başka bir okulun ya bu hareketi yeniden gözden geçirdiğini ya da tamamen tersine çevirdiğini anlıyor.

Okullara yüz tanıma sistemleri sağlayan bir firma olan CRB Cunninghams, web sitesinde teknolojisinin yüz maskeleriyle çalıştığını ve öğrenci başına ortalama beş saniye hizmet süresi sağlayabildiğini belirtiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu