İnternetTeknoloji

Olta takımı satıcısı hacker’ın ağına takıldı

İngiltere’nin en büyük balıkçı dükkanı, web sitesi keskin balıkçıları yetişkinlere yönelik bir web sitesine yönlendirerek saldırıya uğradı.

Çevrimiçi ve mağazalar aracılığıyla olta takımı satan Angling Direct, Cuma günü geç saatlerde saldırıdan etkilendiğini söyledi.

Web sitesi yönlendirmesinin yanı sıra, bir porno sitesine referans vermek ve saldırganın iletişim bilgilerini göndermek için Twitter hesabının güvenliği ihlal edildi.

Şirket, sorunu çözmek için siber güvenlik uzmanları getirdiğini ve yetkilileri uyardığını söyledi.

Angling Direct’in kendi Twitter hesabında saldırgan, şirketin yetişkin web sitesi Pornhub’a satıldığını iddia eden alaycı bir tweet attı.

Balıkçılık meraklılarına, görünüşe göre onları trolleyerek, “Verileriniz zaten yetişkin video imparatorluğuna aktarıldı” dedi.

Ancak Angling Direct, herhangi bir kişisel verinin ele geçirilip geçirilmediğinin net olmadığını ve hiçbir ödeme verisinin olamayacağını söyledi.

Saldırgan ayrıca, siteye “bilgi ve erişim” döndürme teklifiyle birlikte ulaşılabilecekleri bir e-posta adresi de yayınladı. Kamuoyundan fidye talebinde bulunulmadı.

Balıkçılık (veya kimlik avı) kelime oyunları bir yana, bu dava şirket patronlarının tüylerini diken diken edecek.

Evet, bu saldırı, olgunlaşmamış bir genç hacker’ın eğlenmesinin tüm özelliklerini taşıyor ama şüphesiz kurban için ciddi sorunlara neden oluyor.

Uzmanlar, işaretlerin, çalışan giriş bilgilerinin çalındığına işaret ettiğini ve bilgisayar korsanlarının web sitesini ve ayrıca şirketin Twitter hesabını ele geçirmesine izin verdiğini söylüyor.

Sebep açık – bilgisayar korsanları, kontrolü firmaya geri vermeden önce ödeme almak istiyorlar.

Ancak bu arada şirket potansiyel satışlardan para kaybediyor – müşteriler yanlışlıkla açık bir siteyi ziyaret ettiklerinde utandıkları veya daha kötü oldukları için güven ve itibar kaybından bahsetmiyorum bile.

Şirket yaptığı açıklamada, “Verilerle ilgili yükümlülüklerimizin bilincindeyiz; bu olayın kişisel veriler üzerindeki etkisi hakkında herhangi bir karar vermek için henüz çok erken” dedi.

“Daha da önemlisi, web sitemizdeki işlemler üçüncü şahıslar tarafından yapıldığından şirket herhangi bir müşteri finansal verisini tutmuyor.”

Facebook’taki konumlardan birinin yayınladığı bir gönderiye göre, Angling Direct’in birkaç düzine fiziksel mağazası mağaza içi satın alımlara açık kalıyor.

Firma ayrıca en az bir yerel mağazanın Facebook sayfasına mesajlar göndererek “sitemizden uzaklaştırılan ve uygunsuz içeriğe yönlendirilen” herkesten özür diledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu