Mobil

OPPO, Geri Çekilebilir Kamera Prototipini Tanıttı

Çinli tüketici elektroniği üreticisi OPPO, 14-15 Aralık tarihlerinde gerçekleştiği Inno Day 2021 etkinliğinde, birinci katlanabilir akıllı telefonu Find N ve mikro projektöre sahip akıllı gözlüğü Air Glass üzere pek çok farklı yeni eserini ve teknolojisini tanıttı. Bunlardan biri de geri çekilebilir kamera prototipiydi.

Bu art kamera prototipi ile ilgili en büyük atılım, OPPO’nun büyük, 1/1.56 inç, 50 MP Sony IMX766 sensörünü 8,26 mm kalınlığa sahip bir telefona sığdırmayı başarmış olması. Lakin bu prototipin dezavantajı ise kameranın sırf dışarı çıkarıldığında kullanılabilir olması. Yani bu geri çekilebilir kamera, sabit pozisyonundayken rastgele bir fonksiyona sahip değil.

GSM Arena’nın haberine nazaran, kamera sensörünün hareketli olması, sensör ile gerçek lens ortasında daha fazla aralık olmasını sağlıyor. Bununla birlikte 50 mm’ye eş bedel modül, olağan bir telefoto modülüne kıyasla bir amiral gemisi sensörden daha fazla detay yakalamasına imkan tanıyan 2x optik yakınlaştırma sunuyor. Ayrıyeten bu kamera sensörü, daha doğal görünüm sağlamasıyla portre çekimlerinde de avantaj sağlıyor.

OPPO’nun belirttiğine nazaran, tüm bu kamera düzeneği ve hareketli uçları, su sıçramasına ve toza karşı güçlü. Bununla birlikte telefon yere düşürülürse, kamera 0,6 saniye içinde otomatik olarak içeri çekilebiliyor. OPPO’nun bu teknolojiyi önümüzdeki devirde çıkartacağı akıllı telefonlarında kullanma planları var, fakat bunun ne vakit gerçekleşeceği konusunda şimdilik rastgele bir bilgi yok.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu