Teknoloji

OPPO, Kablosuz Sinyallerden Güç Alan Pilsiz Geleceğe Hazırlanıyor

Günümüzde taşınabilir elektronik aygıtların birden fazla gücünü pillerden alıyor. Her ne kadar pil teknolojisi yıllar içinde büyük gelişmeler göstermiş olsa da gelinen noktada genel olarak pillerin boyutu, üretim maliyeti, kullanım ömrü, sunduğu kullanım kolaylığı ve çevresel tesirler üzere mevzularda hâlâ kıymetli problemler bulunuyor. Güç üretmek için ortamdaki radyo frekansından güç alarak pil gereksinimini ortadan kaldıran ‘Zero-Power’ bağlantı teknolojisi, son derece kompakt, verimli ve düşük maliyetli aygıtların geliştirilmesine imkan tanıyor. Bu özellikler, depolama, lojistik ve tarım üzere ticari uygulamalarda, giyilebilir eserlerde, akıllı konutlarda ve son teknoloji tüketici uygulamalarında kıymetli yararlar sunuyor.

OPPO Araştırma Enstitüsü, Zero-Power bağlantı teknolojisiyle ilgili yeni bir tanıtım yaptı. Tanıtımda, bu teknolojiye dair geleceğin öteki bağlantı sistemleriyle birlikte gelişmesine yönelik yol haritasının ana sınırları çizilirken teknik özellikler de Objelerin İnterneti alanında şu an karşılanamayan taleplerle birlikte ele alındı.

OPPO 5G Baş Mühendisi Henry Tang, mevzuyla ilgili şu değerlendirmede bulundu: “Telekomünikasyon kesimi, birinci jenerasyon olan analogdan dijitale, bilgiye ve nihayet dördüncü kuşak geniş banda kadar dört teknolojik sıçrama yaşadı. Bu sıçramaların her biri, daha süratli bilgi iletimi sağlamak üzere geliştirildi. Lakin, önümüzdeki on yılda 5G teknolojisine ve daha da ilerisine baktığımızda, data iletiminin telekomünikasyon teknolojisinin büyük bir itici gücü olacağına inanmıyoruz. Bunun yerine, bir bütün olarak teknolojinin topluma daha fazla kolaylık ve sürdürülebilir bedeller sunmak tarafında gelişmesi gerektiğine inanıyoruz. Zero-Power bağlantı teknolojisi, elektronik üreticilerinin eserlerinde artık pil kullanmamalarını sağlayan bir yol sunuyor, bu da süreçteki maliyetleri ve çevresel tesirleri azaltıyor. İşte bu nedenle, Zero-Power irtibat teknolojisi, B5G/6G kuşağına geçişte temel odak alanlarımızdan biri olma özelliği taşıyor.”

Pasif irtibat teknolojisi, günümüzde radyo frekansı tanımlama (RFID) tahlilleri dahilinde aslında kullanılıyor. Lakin mevcut teknoloji, kısa irtibat uzaklıkları, düşük verimlilik ve küçük sistem kapasitesi üzere birtakım sıkıntıları beraberinde getiriyor. RFID tahlilini, endüstriyel sensör ağları, lojistik ve depolama, akıllı meskenler ve giyilebilir teknolojiler üzere muhakkak ve karmaşık uygulamalarda kullanırken birtakım zorluklar karşımıza çıkıyor.

Pil gerektirmeyen bağlantı eserleri, klâsik sistemin bilakis, TV kuleleri, FM radyo kuleleri, hücresel baz istasyonları ve Wi-Fi erişim noktaları üzere kaynaklardan yayınlanan radyo sinyallerini alıp bunları güç kaynağı olarak kullanabiliyor. Bu aygıtlar mevcut sinyallerden güç elde ettikten sonra bunları kendi bilgileriyle modüle edebiliyor ve geri saçılma bağlantısı olarak bilinen yolla bu sinyalleri dışarı iletiyor. Zero-Power irtibat ağları tasarlanırken mevcut 4G/5G sistemlerinin bir ortada bulunmasına da dikkat etmek gerekiyor.

Zero-Power bağlantı sistemleri, hücresel irtibatıyla, sidelink ilişki iletişimleriyle yahut her ikisini de hibrit olarak kullanan bir çerçevede kurulabiliyor. Hücresel tabanlı Zero-Power bağlantı sistemleri, örneğin aygıtların güçlü koşullara sahip ortamlarda konuşlandırılmasının gerekebileceği, ağdaki aygıt sayısının fazla olduğu yahut klâsik etkin aygıtların kullanım, dağıtım ve bakım maliyetlerinin yüksek olduğu durumlarda endüstriyel sensör ağlarının kurulmasını en güzel formda destekleyebiliyor. Ayrıyeten, sidelink tabanlı yaklaşım, aygıtların topladığı bilgileri işlemek için de kullanılabileceği, giyilebilir eserler yahut akıllı mesken aygıtları üzere düşük maliyetli ve kısa menzilli irtibat senaryoları için daha uygun bir seçenek olarak öne çıkıyor. Bunun yanında, hücresel ve sidelink ilişki irtibat usullerini içeren hibrit bir yaklaşım, geliştiricilerin Zero-Power irtibat sistemlerini kullanarak daha fazla uygulamanın kilidini açmasına imkan tanıyor.

Objelerin İnterneti aygıtları yakın gelecekte güçlerini direkt Bluetooth, Wi-Fi ve cep telefonu sinyallerinden alabilecek ve bu da daha küçük boyutlar, artan dayanıklılık ve daha düşük maliyet üzere sonuçlar getirecek. Kullanılan elektronik etiketlerle, yerleşik pili değiştirmeye yahut şarj etmeye gerek kalmadan objeler konumlandırılabilecek. Ayrıyeten, kuşağı tükenmekte olan her göçmen kuş, uzun uzaklıklı izleme aygıtlarıyla donatılabilecek. Bu tahlilin uygulanması için gereken pil sayısı böylelikle kıymetli ölçüde azalacak. Bunlar, OPPO’nun ‘Zero-Power’ tanıtımında gösterilen fütüristik örneklerden yalnızca birkaçı.

Kendi Zero-Power irtibat sistemini muvaffakiyetle kurmuş olan OPPO, geleceğin irtibat ağlarına uyarlanabilir bir yaklaşım olarak bu konseptin uygulanabilirliğini kanıtladı. Kendi inovasyonuna ek olarak, Zero-Power bağlantı standardını teşvik etmeye öncülük eden OPPO, 3GPP’ye Zero-Power irtibatla ilgili araştırma projeleri öneriyor; FuTURE ve ICCC üzere sektörel konferanslarda bulgularını paylaşıyor. OPPO, Eylül 2021’de düzenlenen IMT-2030 6G Vision workshop kapsamında, Zero-Power bağlantıdaki uygulamaları, teknik ihtiyaçları ve temel teknolojileri tartışmak üzere akademik ve sektörel kuruluşları davet eden Zero-Power Bağlantı Forumu’nu düzenledi. Bölümün 6G teknolojisine yöneldiği şu günlerde OPPO, Zero-Power irtibattan güç alan Yine Yapılandırılabilir Akıllı Yüzeyler, Simbiyotik Radyo, Ortogonal Olmayan Çoklu Erişim (NOMA) ve yapay zeka üzere öteki temel teknolojilerle 6G’nin tüm potansiyelinin ortaya çıkarılabileceğine inanıyor.

Zero-Power Bağlantı tanıtımından evvel OPPO, en yeni bağlantı teknolojilerine yönelik sürdürdüğü araştırmaları kapsamında 6G AI-Cube Akıllı Ağ İrtibatı tanıtımını da yaptı. OPPO, ‘İnsanlık için teknoloji, dünya için iyilik’ marka misyonu doğrultusunda, daha akıllı, daha kullanışlı ve daha yeşil bağlantı sistemleri oluşturmaya devam ederken önümüzdeki 3 ile 5 yıl içinde Zero-Power bağlantı teknolojisini ticari olarak piyasaya sürmeyi hedefliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu