Teknoloji

Oyun Odaklı Chromebook’lar Yakında Gelebilir

Google’ın Chrome OS işletim sistemi, bilhassa ofisler ve eğitim kurumları olmak üzere çeşitli dallarda kullanılıyor. Üstün bir tecrübe isteyenler için kaliteli ekranlara sahip epeyce kıymetli Chromebook’lar olsa da bu sistemin şimdi adım atmadığı bir alan var: oyunculuk. Lakin görünüşe nazaran Google bunun üzerinde çalışmalar yapıyor ve oyun odaklı birkaç Chrome OS PC geliyor.

Chrome OS kaynak kodunda geçtiğimiz haftalarda yapılan değişikliklere bakılırsa Google, RGB klavye dayanağını işletim sisteminde faal etti. RGB klavyeler bildiğiniz üzere oyuncular ortasında yaygın. Bu aktifleştirmeyle ilgili en kıymetli şey ise özelliğin muhakkak aygıtlarla hudutlu olması.

RGB klavyeye sahip aygıtlar Vell, Taniks ve Ripple üzere kod isimleri taşıyor. 9to5Google, Vell’in birçok önde gelen markayla çalışan özgün tasarım üreticisi (ODM) Quanta tarafından geliştirilen bir oyun Chromebook’u olduğunu bildiriyor. Taniks, Lenovo’nun yan kuruluşu LCFC tarafından inşa edilen öbür bir Chromebook ve Ripple ise 2’si 1 ortada cinsinde bir aygıt.

Vell ve Taniks’in Intel’in 12. Kuşak ‘Alder Lake’ platformuna dayandığı bildiriliyor. Şimdi doğrulanmamış olsa da Intel’in Alder Lake-N yongalarının Chromebook’lara yönelik olduğu da gelen bilgiler ortasında. Bu ortada Ripple içindeki donanım bilinmiyor.

Chromebook’lar Google’ın Stadia’sı yahut NVIDIA’nın GeForce Now’ı üzere bulut hizmetlerini kullanarak PC oyunlarını esasen oynatabiliyor. Fakat birçok Chromebook oyunlar düşünülerek tasarlanmadı ve bu nedenle gerçek tecrübe sönük kalabilir.

Ayrıyeten PC oyuncuları muhakkak oyunlarını Steam’den oynayabilmek isteyecek. Chrome OS için tasarlanmış bir oyun şimdi bulunmuyor. Bu bağlamda Google’ın Linux uyumlu oyunların Chromebook’larda sanallaştırma modunda çalıştırılmasına müsaade verecek Borealis kod isimli bir proje üzerinde çalıştığı söyleniyor.

Google’ın tüm Steam oyunlarını çalıştıramayan ve güçlü harici GPU dayanağından mahrum oyun Chromebook’larını üretme fikri sizce ne kadar hakikat bir atılım?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu