Teknoloji

Panasonic Yüksek Kapasiteli Tesla Bataryalar Gelecek Yıl Üretilebilir

Panasonic, gelecek yıl Tesla için daha yüksek kapasiteli bataryalar üretmeye başlayabilir. 4680 hücresinin elektrikli araçların menzilini yüzde 15’in üzerinde artırdığı söyleniyor. Nikkei‘nin haberine nazaran bu, Model S’nin menzilini tek bir şarjla 650 km’den 750 km’ye çıkarabilir.

Bataryanın evvelki versiyonlardan iki kat daha büyük olduğu söylense de güç kapasitesindeki beş kat artış dikkat çekiyor. Bataryaların elektrikli arabaların maliyetinin yüzde 30’unu oluşturduğu varsayım ediliyor. Maliyetlerin düşürülmesi, elektrikli araçları daha uygun fiyatlı hale getirebilir ve elektrikli araçlara geçişi de hızlandırabilir. Ek olarak, daha uzun menzil şoförlerin bataryaları eskisi kadar sık ​​şarj etmesine gerek kalmayacağı manasına geliyor.

Tesla’nın uzun müddettir ortağı olan Panasonic’in, 4680’i üretmek için yeni ekipmana yaklaşık 704 milyon dolar yatırım yaptığı bildiriliyor. Japonya’daki mevcut bir fabrikayı genişlettiği ve bataryaları başlangıçta orada yaptığı söyleniyor. Şirketin 2023’te seri üretime geçmeden evvel inançlı ve verimli süreçler geliştirmek için hücreleri bu yıl küçük ölçekte yapmaya başlayacağını bildirdi.

Tesla, 4680’i Eylül 2020’de bir Batarya Günü etkinliğinde duyurdu. O sırada Musk, hücrenin ve başka gelişmelerin Tesla’nın 25.000 dolarlık bir elektrikli araç  satmaya başlamasını sağlayabileceğini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu