Teknoloji

Pazar Raporu: AMD EPYC Fiyatları Artıyor, Intel Sapphire Rapids Gecikebilir

AMD, bir pazar raporuna nazaran kimi müşteriler için EPYC bilgi merkezi işlemcilerinin fiyatlarını %10 ila %30 oranında artırdı. Hususla ilgili kimi yayınlar AMD’ye ulaştı, fakat şirket fiyatlandırma siyaseti nedeniyle cevap vermeyi reddetti. Raporda ayrıyeten Intel’in yeni jenerasyon Sapphire Rapids yongaları için bir gecikmeden kelam ediliyor.

Kırmızı ekibin fiyat artışı müşteriye nazaran değişiklik gösterecek ve büyük bulut müşterilerine artırımlar daha az oranda yansıyacak. Global çip kıtlığı AMD’yi ziyadesiyle etkiliyor ve yonga üreticisinin arz sorunu yaşadığını belirtelim. Üretimin ne vakit yükseleceği tam olarak bilinmiyor ve AMD müşterileri de yüksek fiyatları kabul etmiş görünüyor.

AMD EPYC Milan ailesi bilgi merkezlerinde performans liderliğini elinde tutuyor. Daha kıymetlisi, watt başına performans açısından Intel rakiplerine karşı çok daha üstün. Bunun yanında yüksek çekirdek sayıları da data merkezlerinin sunucu başına daha fazla performans sağlamasına ve işletim maliyetlerini daha da düşürmesine imkan tanıyor.

AMD’nin fiyat artışları, hem litografik (wafer) hem de paketleme (OSAT) kapasitesi için dış firmalara olan bağımlılığıyla birleştiğinde ve devam eden kıtlıklar göz önüne alındığında şaşırtan değil. Ayrıyeten tedarik zincirindeki çabucak hemen her halkada üretim maliyetleri arttı.

Intel’in Sapphire Rapids’i ‘Intel 7’ sürecine dayanan ve başka paketleme tekniklerine kıyasla üstün randıman ve gecikme müddeti sağlayan çok sayıda EMIB kontağıyla gelirken çok çipli bir mimariye sahip olacak. Mavililer paketlemenin birçoklarını şirket içinde yapsa da temel gereç kıtlığı nedeniyle paketleme tarafında hala bir üretim darboğazı var. Sapphire Rapids, Xeon üzere yüksek hacimli bir eser kümesinde şirketin EMIB teknolojisinin birinci yaygın uygulaması olacak ve bu da fiyatlandırmayı olumsuz etkileyebilir.

Yayınlanan rapor, Intel’in tam ölçekli Sapphire Rapids duyurusunu 2022 yılının üçüncü çeyreğine kadar erteleyeceğini tez ediyor. Şirketin daha evvelki öngörüsü ise ikinci çeyreği işaret ediyordu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu