Oyun

PC Oyun Gelirleri 2021’de 5.74 Milyara Ulaştı

NPD Group, PC oyun donanımı ve aksesuar pazarıyla ilgili genel bir anket yaptı ve 2021 yılını ele aldı. Araştırmaya nazaran geçtiğimiz yıl COVID-19 nedeniyle PC oyun pazarı büyük bir süratle yükseldi. Sayıya vuracak olursak, sanayinin tüm yıl için 5.74 milyar dolarlık bir hacme sahip olduğu söyleniyor.

Gelirin birden fazla masaüstü bilgisayarlar, düzüstü bilgisayarlar ve PC mikronlarından elde edildi. 2021 yılında sırasıyla %38, %29 ve %25’lik bir artış yaşandı. Saf satış hacmi artışı ise PC mikrofonları, monitörler ve dizüstü bilgisayarlar tarafından sağlandı. Bu donanımlarda sırasıyla %27, %17 ve %16’lık bir artış görüldü.

Genel olarak bakıldığında 2020 yılına kıyasla %25’lik bir gelir artışı kelam konusu. Bu etkileyici olsa da, 2020 yılında 2019’a kıyasla alışılmadık biçimde %62’lik bir gelir çıkarı yaşanmıştı. Elbette bunun arkasında pandemi, meskenden çalışma, öğretim ve oyun oynama ihtiyaçları var. Özetle artık her zamankinden daha fazla insan bilgisayarları cümbüş, toplumsallaşma ve iş için kullanıyor.

PC oyunları da 2021’de değerli kazanımlar elde etti ve dijital PC içeriği, yıllık %5’lik bir artışla toplam 7,9 milyar dolara ulaştı. Öte yandan ortalama oyun oynama mühleti 2020’ye nazaran 1 saat arttı ve haftada 7.7 saat olarak kayıtlara geçti.

NPD, geçtiğimiz yıllardaki süratli büyüme nedeniyle bu yıl PC pazarında yaklaşık %4 oranında düşüş yaşanabileceğini kestirim ediyor. Uzun lafın kısası, bu yıl geçtiğimiz yıllar üzere olmayacak ve talep daha düşük olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu