Teknoloji

PCIe 5.0 SSD’ler Bu Yıl Piyasaya Çıkıyor

Bilgisayar dünyasının büyük bir kısmı hala PCIe 4.0 teknolojisine geçiş yapmamışken PCIe 5.0 x4 arayüzüne dayanan SSD’ler bu yıl hayatımıza girmeye başlayacak. SSD denetimcileri üreten Silicon Motion’a nazaran yeni şoförler birinci olarak “meraklı” sınıfa hitap edecek.

Şirket ayrıyeten Intel’in 12. Kuşak Core ‘Alder Lake’ ve AMD’nin 7. Kuşak Ryzen ‘Raphael’ işlemcileriyle PCIe 5.0 teknolojisinin yaygınlaşacağını söylüyor. Lakin büyük PC OEM’lerinin 2024 yılına kadar ana akım sistemler için PCIe Gen5 SSD’leri benimsemeyeceğini düşünüyor.

Silicon Motion ve ortakları, bu yılın sonuna gerçek SM2508 denetimcisine dayalı birtakım SSD’leri piyasaya sürme yolundalar. Bu şoförler PCIe 5.0 x4 arabirimine sahip olacak ve uyumlu masaüstü sistemleri için ışık suratında depolama sağlamak için yaklaşık 13 GB/sn’lik bir transfer suratı sunacak.

Yeni kuşak SM2508 tabanlı PCIe Gen5 SSD’ler, InnoGrit’in IG5666 denetimcisi ve Phison’un misal yetenekler sunan PS5026-E26 denetimcisi tarafından desteklenen eserlere karşı rekabet edecek. 2022’de PCI Express Gen5 x4 arayüzüne dayanan en az üç SSD modeli bekliyoruz. Böylece donanım meraklıları sonunda Intel’in Alder Lake işlemcilerinin temel özelliklerinden birinden faydalanma fırsatı bulacak.

Silicon Motion şu anda ana akım PC’leri hedefleyen ve PCIe 5.0 arabirimine sahip SM2507 denetimcisi üzerinde çalışıyor. Bu platform görünüşe bakılırsa 2024 yılında ticarileştirilecek. Şirket PCIe Gen5 SSD’leri genel PC’lerin kullanımına sunmadan evvel kurumsal sınıfa yönelecek ve SM8366 platformunu piyasaya sürecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu