Teknoloji

PCIe Bant Genişliği Testi: RX 6500 XT’yi Etkileyecek mi?

Kısa müddet evvel tanıtılan giriş düzeyi Radeon RX 6500 XT ekran kartının PCIe 4.0 x4 temasıyla kısıtlandığından ve mümkün performans problemlerinden bahsetmiştik. HardwareUnboxed ise bu düşük bütçeli Radeon kartıyla ilgili potansiyel performans kısıtlamalarının ayrıntılarına indi.

Belirttiğimiz üzere, Radeon RX 6500XT grafik kartı dört şeritle hudutlu bir PCIe Express arabirimine sahip olacak. Kart dördüncü jenerasyon PCI Express teknolojisine dayanıyor, bu da dört sınırın Gen3 standardındaki sekiz şerit kadar bant genişliği sağlaması gerektiği manasına gelmekte.

Bu bir sorun olarak görünmeyebilir, lakin RX 6500 XT üzere bütçe odaklı ekran kartını satın alacak olan kullanıcıların birçok hala PCIe 3.0 sistem kullanıyor olabilir. Sonuç olarak Gen3 ile dört şerit kullanılabilir olduğundan ötürü bant genişliği kısıtlanabilir.

NDA’dan ötürü RX 6500 XT test sonuçları yayınlanmadı ancak performans darboğazı olup olmadığını görmek için Navi 14 GPU’ya dayalı Radeon RX 5500 XT üzere geçmiş jenerasyon kart kullanıldı. İnceleme yapan kişi tarafından belirtildiği üzere, bant genişliği problemlerinin 8 GB yerine 4 GB kartlarda olması daha mümkün. Zira birtakım kaynaklar daima olarak sistem belleğinden yahut depolama alanından çekilmek yerine görüntü belleğinde depolanacak. RX 5500 XT’nin 8 GB yahut 4 GB belleğe sahip iki çeşidi mevcut ve bu tıp testler için kusursuz bir seçim.

Sonuçlar, ekran kartının sonlu VRAM’ine takılan oyunların daha fazla etkileneceğini gösteriyor. Testlere nazaran PCIe 3.0 x4 ile 1080p çözünürlükte ortalama kare suratları kıymetli ölçüde düşüş gösterebiliyor. PCI Express 4.0 x8 ve PCI Express 3.0 x4 ortasındaki fark ortalama %49 oldu. Maalesef testlerde PCIe 4.0 x4 ve 3.0 x4 kıyaslaması yapılmadı.

RX 6500XT’nin daha yeni RDNA 2 mimarisini temel aldığını ve 16MB Infinity Cache desteklendiğini belirtelim. Her iki etken de bant genişliği meselesini bir dereceye kadar azaltabilir, lakin çok büyük tesirlerin olması beklenmiyor. HardwareUnboxed, yaklaşan RX 6500 XT incelemesine PCI Express testini de dahil edecek ve daha net sonuçlar göreceğiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu