Teknoloji

PCIe Gen 5 Güç Standardı ve 12 Pin İrtibatı Detaylanıyor

12 pinli PCIe Gen 5 konektörünün NVIDIA GeForce RTX 30 Founders Edition ekran kartlarıyla büsbütün uyumlu olduğunu daha evvel bildirmiştik. Artık mevzuyla ilgili yeni ayrıntılar ortaya çıktı ve ASUS Thor güç kaynağındaki PCIe Gen5 konektörü, bilgilere bakılırsa standart ihtiyaçlara nazaran tam 600W güç üretemiyor.

Hem PCIe 5.0 12 pinli hem de 12+4 pinli sürümlerin dizaynlarında bir ihtar var. Bahsedilen ikinci versiyon, dört bilgi sinyal yoluna paralel 12 pin sunan tüm özelliklere sahip bir güç kaynağı kablosu olacak. Dört ek pin, geleceğin ekran kartlarını beslemek için yeni birinci sınıf güç konektörü olarak kabul edilen PCI-SIG standartları “12VHPWR Yüksek Güç Konektörü (H+)” ile tam uyumluluk için koşul.

Kablonun 450W üzerinde güç sağlaması için dört sinyalden en az birinin topraklanması gerekiyor. ASUS, Thor güç kaynağını sunduğunda 12 pinli bir kabloya sahip olacağını açıkladı ve 600W güç sunacağını garanti etti, bu da dört sinyalden birinin dahili olarak topraklanacağı manasına geliyordu.

Fakat VideoCardz, Thor güç kaynağı sayfasında ASUS‘un kimi şeyleri değiştirdiğini keşfetti. Tek 12 pinli PCIe 5.0 kablosuyla 600W’a kadar güç sunduğu açıklanan web sitesinde bu listeleme 450W olarak değiştirildi. ASUS’un dört ek pinden birinin dahili topraklamasının eksik olması nedeniyle 12 pin ile toplam 600W üretemeyeceğine dair spekülasyonlar var.

Üretici muhtemelen PCI-SIG tarafından belirlenen standardı karşılamadığından ötürü tabirlerini değiştirdi ve üretilen gerçek gücü müşterilerine göstermeye başladı. Öte yandan yeni ASUS Loki güç kaynağının 12+4 pinli bir kablo sunarak daha fazla güç üreteceği ve varsayılan dahili topraklama sunacağı iddia ediliyor.

NVIDIA GeForce RTX 3090 Ti’nin 450W TDP’ye sahip olacağı ve yeşil kadronun 12+4 pinli kablo temasını kullanan birinci ekran kartı üreticisi olacağı söylentileri var. ASUS Thor, sistemler için 850W ile 1600W ortasında güç aralıkları sunan birinci sınıf eserleri olarak biliniyor. Birinci çeyreğin sonunda şirket, 1200W ve 1600W güç kaynaklarını göndermeyi ve 850W varyantını ikinci çeyrek için ertelemeyi bekliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu