Teknoloji

Peppermint OS 11 Güncellemesi Yayınlandı

Ortadan geçen üç yıldan sonra Peppermint OS yeni sürümüne kavuştu. Düşük güçlü bilgisayarlar için hafif bir Linux dağıtımı olan Peppermint OS, evvelki sürüme nazaran değerli değişikliklerle geliyor.

Peppermint OS 10 Ubuntu’ya dayalıyken sürüm 11 64-bit Debian Bullseye, 5.10 LTS çekirdeği ve hafif Xfce 4.16 varsayılan masaüstü ortamına geçiş yapıyor. Bu artık Ubuntu Ubiquity yerine grafik yükleyici olarak Calamares’i kullanacağız manasına geliyor. Ayrıyeten varsayılan evrak yöneticisi olarak Thunar’ın yerini Nemo alırken işletim sistemini özelleştirmenize müsaade veren yeni Welcome To Peppermint ve Peppermint Hub üzere yazılımlar sunuldu.

Varsayılan olarak yüklü bir web tarayıcısı bulunmuyor, lakin Welcome uygulamasından Firefox ESR, Konquerer, Epiphany ve daha fazlasını kullanmak mümkün. Ayrıyeten bir Debian sistemi olarak APT paket yöneticisi aracılığıyla istediğiniz web tarayıcısını kurmakta özgürsünüz. Bunun yanında Peppermint Extras kısmında indirebileceğiniz çok sayıda tema, simge paketi ve duvar kağıdı mevcut.

Peppermint için asgarî 1 GB RAM ve rastgele bir x86 işlemci kâfi, lakin yeniden de 4 GB RAM öneriliyor. Resmi siteden irtibat verilen bir görüntüye gör, 12 yaşındaki dizüstü bilgisayarlara bu sistemi kurabiliyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu