BilimDonanımTeknolojiYapay Zekâ

‘Pervasız’ Rus füze testi uyduyu havaya uçurarak ISS astronotlarını sığınmaya zorladı

ABD Dışişleri Bakanlığı eylemi kınadı ve NASA yöneticisi Bill Nelson bunu “sorumsuz” ve “istikrarsızlaştırıcı” olarak nitelendiriyor.

Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki yedi mürettebat üyesi,  bir Rus uydu karşıtı test tarafından oluşturulan yeni, potansiyel olarak tehlikeli bir enkaz alanı nedeniyle Pazartesi günü ISS’ye kenetlenmiş bir uzay aracına acil sığınmak zorunda kaldı .

Astronotlar, bir Rus füzesinin hafta sonu ülkenin ölü casus uydularından birini patlatmasının ardından SpaceX Crew Dragon ve Rus Soyuz uzay aracının içinde toplandı. 

Kaydolarak Kullanım Koşullarımızı kabul etmiş ve Gizlilik Politikamızdaki veri uygulamalarını kabul etmiş olursunuz . İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz.

Uydu karşıtı test Pazartesi günü ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından kınandı. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price gazetecilere verdiği demeçte, “Rusya Federasyonu, kendi uydularından birine karşı doğrudan yükselen ve uydusavar füzenin yıkıcı bir uydu testini pervasızca gerçekleştirdi” dedi.

Price, testin yörüngede “Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki astronotlar ve kozmonotların yanı sıra diğer insan uzay uçuşu faaliyetleri için riski önemli ölçüde artıracak” olan 1.500’den fazla yeni hurda yarattı .

Price’ın açıklaması, CNN’nin  ilk olarak ABD yetkililerinin bir Rus silah testinden geldiğinden şüphelendiğini bildirdiği, ABD Uzay Komutanlığı’ndan “uzayda enkaz oluşturan bir olay” hakkındaki daha önceki raporları doğruladı  .

NASA yöneticisi Bill Nelson da  “sorumsuz” ve “istikrarsızlaştırıcı” eylemden öfkelendiğini söyleyerek ağırlığını koydu.

“İnsanlı uzay uçuşlarındaki uzun ve hikayeli geçmişiyle, Rusya’nın yalnızca ISS’deki Amerikalı ve uluslararası ortak astronotları değil, aynı zamanda kendi kozmonotlarını da tehlikeye atması düşünülemez. Eylemleri pervasız ve tehlikeli, Çin uzay istasyonunu da tehdit ediyor. ve gemideki taikonotlar,” dedi Nelson bir açıklamada.  

Testten kaynaklanan enkaz bulutu, 2007’de yapılan bir Çin silah testinin geride bıraktığı buluta benzer olabilir ve yıllarca alçak Dünya yörüngesinde oyalanabilir. Daha geçen hafta ISS  , 2007 testinden uzay çöplerinden kurtuldu . 

Özel uzay enkazı izleme şirketi LeoLabs ayrıca radar verilerinin “Cosmos 1408’in beklenen konumuna yakın birden fazla nesnenin tespitini doğruladığını” bildirdi. Cosmos 1408 (bazen Kosmos-1408 olarak anılır), 1982’de fırlatılan uzun süredir kullanılmayan bir Rus casus uydusudur. 

Harvard astronomu ve önde gelen uydu gözlemcisi Jonathan McDowell Twitter’da “Kosmos-1408 boyutundaki bir uydudan kataloglanmış binlerce parça enkaz beklerdim” dedi. 

Rus uzay ajansı Roscosmos, Rus haber ajansı Tass’a  yaptığı açıklamada  , “mürettebatın rutin prosedüre göre uzay gemisine hareket etmesi nedeniyle cismin yörüngesinin ISS’nin yörüngesinden uzaklaştığını, istasyon yeşil bölgede.”  

ISS’deki astronotlar ana istasyona geri döndüler, ancak enkaz bulutunu izlemek için NASA ile çalışmaya devam ettiler ve Houston’daki görev kontrolüne sahip yayınlara göre uyku düzenlerini çok dikkatli bir şekilde değiştirdiler. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu