İnternetOyunTeknoloji

Peter Jackson, görsel efekt firmasını 1.6 milyar dolara Unity’ye sattı

Oscar ödüllü yönetmen Sir Peter Jackson tarafından ortaklaşa kurulan Yeni Zelanda merkezli görsel efekt stüdyosunun bir kısmı 1,6 milyar dolara (1,2 milyar sterlin) satıldı.

Yüzüklerin Efendisi ve Avatar gibi filmlerde çalışan Weta Digital’in bir bölümü, video oyunları yazılım şirketi Unity tarafından satın alındı.

Unity’nin teknolojisi, Pokémon Go ve Call of Duty: Mobile gibi oyunların arkasında.

Firmalar, anlaşmanın Weta’nın özel efekt araçlarının “demokratikleştirileceği” anlamına geldiğini söylüyor.

Sir Peter yaptığı açıklamada , “Unity ve Weta Digital birlikte, herhangi bir endüstriden herhangi bir sanatçının bu inanılmaz yaratıcı ve güçlü araçlardan yararlanabilmesi için bir yol oluşturabilir.” Dedi .

1993 yılında Sir Peter tarafından ortaklaşa finanse edilen Weta, Avatar’ın Neyriti, Yüzüklerin Efendisi film serisindeki Gollum ve Maymunlar Cehennemi’nden Caesar gibi animasyon karakterleri yaratmasıyla tanınıyor.

Sidney merkezli film eleştirmeni James Fletcher BBC’ye verdiği demeçte, “Güney yarımküre için Weta bizim Hollywood versiyonumuzdur” dedi.

“Peter Jackson vizyon sahibi bir film yapımcısı. İstediği sonuçları elde etmek için ihtiyaç duyduğu araçlara sahip olmadığı için bir ekip kurdu” diye ekledi.

Anlaşmaya göre şirket, teknoloji varlıkları Weta Digital olarak Unity’ye satılarak bölünecek.

Görsel efekt işi, Unity’nin en büyük müşterilerinden biri olması beklenen WetaFX adlı ayrı bir şirket olarak kalacak.

Weta BBC’ye, Sir Peter’ın şirketin dijital sanatçılarıyla birlikte “Yeni Zelanda’da kalacağını ve burada film yapmaya devam edeceğini” söyledi.

Unity yaptığı açıklamada, “Weta’nın inanılmaz derecede özel ve sofistike görsel efekt araçlarını dünya çapında milyonlarca yaratıcının ve sanatçının eline vereceğini” ve onların metaverse’in geleceğini şekillendirmelerini sağlayacağını söyledi.

Metaverse terimi, Facebook’un geçen ay, kullanıcıları artırılmış ve sanal gerçeklik aracılığıyla birbirine bağlamaya yönelik yeni odağını daha iyi yansıtmak için adını Meta olarak değiştireceğini söyledikten sonra, son haftalarda daha geniş bir ana akım kullanıma girdi.

Bay Fletcher, “Bu anlaşma aslında oldukça heyecan verici” dedi.

“Bu teknolojiyi film yapımcılarının kullanımına sunabilecekler. Bu gerçekten yıkıcı bir anlaşma olacak ve dünyanın her yerindeki yaratıcılar için faydalı olacak.”

Nakit ve hisse senedi anlaşmasının açıklanmasının ardından Unity’nin hisseleri, New York Menkul Kıymetler Borsası’nda uzun vadeli işlemlerde %6’dan fazla düştü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu