Oyun

PlayStation 5, 2022’de Xbox Series X ve S Modellerinin 2 Katı Satabilir

Oyun sanayisi analisti Piers Harding-Rolls’a nazaran PlayStation 5, 2022 yılında Xbox Series X ve Series S’in toplamından daha fazla satacak. Analist, Ampere Analysis tarafından hazırlanan bir raporda, Sony ve Microsoft’un tüketicilerden gelen ağır talep ve bileşen badiresi nedeniyle 2020’deki lansmanlarından bu yana yeni kuşak konsollarını stokta tutmakta nasıl zorlandıklarından bahsetti.

Harding-Rolls, 2022’de PlayStation 5 ve Xbox Series X ve Series S’in bulunabilirliğinin yıl içinde yavaş yavaş artacağını belirtti ve bu yıl içerisinde Sony’nin Microsoft’tan iki kat daha fazla konsol satmasını beklediklerini tabir etti.

Analist, GameSpot’un aktardığı habere göre bu yıl içerisinde piyasadaki en çok satan konsolun 21 milyon adetle Nintendo Switch olacağını, PlayStation 5’in 18 milyon ve Xbox Series konsollarının ise 9 milyon adet satacağını kestirim ediyor.

Bunlara ek olarak Harding-Rolls, oyun abonelik hizmetlerinin bu yıl Kuzey Amerika ve Avrupa’da %27 oranında büyüyeceğini de lisana getirdi. Kendisinin belirttiğine nazaran, indirme dağıtımı sunan hizmetler pazarın ana kesimi olacak ve en fazla büyümeyi sağlayacak.

Öte yandan analist; televizyon, taşınabilir aygıt ya da güçlü bir donanıma sahip olmayan bir aygıtla bile internet üzerinden oyun oynamayı sağlayan bulut servislerinin ise bu pazarın %6’sı kıymetinde olacağını da söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu