Teknoloji

PlayStation 5 Geriye Dönük Uyumluluk Kapsamı Genişliyor

Shaun Mcilroy tarafından keşfedilen yeni bir patente nazaran, PlayStation 5 için geriye dönük uyumluluk kapsamı genişletiliyor.

Hem PS4 hem de PS5 için Sistem Mimarı Mark Cerny tarafından dosyalanan patent, görünüşe nazaran yeni konsol için “Spoof Clock ve Fine Grain Frequency Control Kullanımı” aracılığıyla geriye dönük uyumluluğu çözmeyi ayrıntılandırıyor. Esasen patent, PlayStation’ın yeni konsolun geriye dönük uyumluluk yeteneklerini, PS4’ün ötesinde eski konsollara genişletmek isteyebileceğini öne sürüyor.

PS5’e yöneltilen en büyük tenkitlerden biri, eski konsollar için geriye dönük uyumluluğun pek de kapsamlı olmadığı istikametindeydi. Böylece yeni patentin, bu tenkitlere karşı geliştirildiğini söylemek mümkün. Bu durum, PlayStation 5’i artık olduğundan daha âlâ bir teklif haline getireceğinden, PlayStation için hakikat istikamette atılmış büyük bir adım olarak da nitelendirilebilir.

Sony, PlayStation 5 konsolunun bir ölçü geriye dönük uyumluluğa sahip olacağını doğruladığında, PS hayran kitlesi mutlu olmuştu. Fakat topluluk, geriye dönük uyumluluğun PS4 jenerasyonu oyunların ötesine geçmemesi nedeniyle epeyce süratli bir halde hayal kırıklığına uğramıştı. Öte yandan Xbox, şimdiye kadar yapılmış her Xbox oyununu, yeni bir Xbox Series X üzerinde oynamayı mümkün kılıyor.

Son olarak PS5 kullanıcılarının, halihazırda bir PS3 jenerasyonu oyunu oynayabilmek için PlayStation Now üzere bulut oyun hizmetlerine muhtaçlık duyduğunu belirtelim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu