Teknoloji

Premier Mülkiyet Avukatları: Güvenlik ihlali nedeniyle ev satışları durduruldu

Bir nakliye şirketi kullanan binlerce ev alıcısı, siber güvenlik ihlali nedeniyle arafta kaldı.

Merkezi Leicestershire, Enderby’de bulunan Premier Mülkiyet Avukatları (PPL), bir “güvenlik olayının” bazı sistemlerini erişilemez hale getirerek emlak alımlarının durdurulmasına neden olduğunu söyledi.

Müşteriler, iletişim eksikliğinden ve firmayla iletişim kurmakta güçlük çektiklerinden şikayet ettiler.

PPL, BT sistemlerini geri yüklemek için siber uzmanlarla birlikte çalıştığını söyledi.

Teesside, Redcar’dan bir DJ olan Jason Greenwood, eşyalarını zaten bir minibüse yerleştirdiğini ve PPL’de sorunlar olduğunu duyduğunda tamamlamayı beklediğini söyledi.

Pazartesi gecesi PPL web sitesine erişemediğinde bir sorun olabileceğinden şüphelendiğini söyledi.

“Salı günü saat 08:00’de nakliye aracı geldi ve minibüsteki her şeyi aldık ama PPL’yi hiçbir şekilde ele geçiremedik” dedi.

“Şikayetime Twitter’da cevap verdiklerinde, ileriye gitmek için zamanları olmadığını söylediler.

“Bütün eşyalarım, kıyafetlerim, evdeki her şey bir minibüsün arkasında ve kamyonetleri hala bağlı olduğundan ve zaman akıp gittiği için nakliye şirketiyle devam eden masraflarım var.”

42 yaşındaki Bay Greenwood, kendisi ve yedi yaşındaki kızının şu anda ailesinin evinde uyuduğunu söyledi.

“Son derece stresli. Yakın zamanda büyük bir tümör alınması için büyük bir ameliyat geçirdim, üstelik stresten uyuyamıyorum ve yemek yemiyorum” dedi.

‘Bir kabus’

Coventry’den başka bir müşteri Michelle, kocası Michael’ın herhangi bir yere varıp varamayacağını görmek için PPL’nin Leicestershire ofisine gittiğini söyledi.

BBC Radio Leicester’a verdiği demeçte, “Büyük bir olay olduğunu ve ‘lütfen müdürünüzden haber alana kadar bilgisayarlarınızda oturum açmayın’ yazan bir işaret vardı” dedi.

“Bu kesinlikle personel içindi ama içeri girerken kapıdaydı ve üzerinde çalıştıkları söylenen resepsiyonistle konuştu.”

Michelle, dört kişiyle birlikte zincir halinde olduklarını ve önümüzdeki hafta yeni evlerine taşınmadan önce Pazartesi günü değiştirmeyi planladıklarını söyledi.

Ancak, PPL’den herhangi bir iletişim almadıklarını söyledi.

“Ev taşımak her halükarda stresli ama buna eklenen bu sadece korkunç” dedi.

“Uyumuyoruz. Önümüzdeki hafta için dolup taşan bir evde yaşıyoruz ve gidecek miyiz bilmiyoruz.

“Kızım yatağından kurtulduğumuz için yerde yatıyor. Bu sadece bir kabus.”

24 yaşındaki Adam Graver ve 29 yaşındaki eşi Anna, balayından yeni döndüler ve Pazartesi günü birlikte ilk evlerine taşınacaklardı.

“Pazartesi günü çevrimiçi portalda oturum açmaya çalıştım ve web sitesi çalışmıyordu ve sorunları bu şekilde öğrendim” dedi.

“Pazartesi günü otelimizden ayrıldık ve temelde gidecek hiçbir yerimiz yoktu.

“Neyse ki kayınvalidemin yanına taşınabildik, bu gerçekten yardımcı oldu, ama bu seçeneğe sahip olmayanları düşünüyorum.”

‘Geçici çözümler bulma’

My Home Move’un bir yan kuruluşu olan Premier Property Lawyers, güvenlik olayını ilgili makamlara bildirdiğini ve müşteriler ve ortaklarla iletişim kurmak için “adım attığını” söyledi.

Bir sözcü şunları ekledi: “Sistemleri geri yüklemek, müşterilerimizin mülk işlemlerini desteklemenin yollarını bulmak ve olayı daha iyi anlamak için kapsamlı bir soruşturma yürütmek için üçüncü taraf siber uzmanlarımızla birlikte çalışıyoruz.

“Mevcut sorunlar, bazı işlemlerin tamamlanmasını ne yazık ki engellemiş olan bazı BT sistemlerimize geçici olarak erişememe ile ilgilidir.

“Bu zor zamanda daha fazla çözüm bulmak ve müşterilerimize ve ortaklarımıza elimizden gelen tüm desteği sağlamak için çok çalışıyoruz.”

Çarşamba günü My Home Move web sitesinde yayınlanan bir güncelleme, BT sistemlerinin geri yüklendiğini ve birikmiş ödemeleri işlemek için “gece boyunca çalıştıklarını” söyledi.

Açıklamada, “Normal faaliyetlerimizi mümkün olan en kısa sürede eski haline getirmek için gece gündüz çalışıyoruz.

“Bu, güvenli aşamalı bir yaklaşımın bir parçası olarak sistemleri dikkatli bir şekilde çevrimiçi duruma getirmeyi ve işlemleri güvenli bir şekilde tamamlamak için geçici çözümler bulmayı içerir.

“Tüm iş alanlarında tam olarak faaliyet göstermiyoruz, ancak sorunu olumlu bir şekilde çözüyoruz ve oraya ulaşmak için gece gündüz çalışıyoruz.”

Bilgi Komisyonu Ofisi (ICO), firma tarafından temasa geçildiğini söyledi.

Bir sözcü şunları söyledi: “İnsanlar, kuruluşların kişisel bilgilerini güvenli ve sorumlu bir şekilde kullanmasını bekleme hakkına sahiptir.

“The Move Factory Holdings Limited [Premier Property Lawyers ve diğer ilgili markaların %100 hissedarı] bizi bir olaydan haberdar etti ve biz de soruşturma yapıyoruz.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu