Teknoloji

Premiere Pro 22.2, Performans Artışıyla Birlikte HEVC 10-bit Dayanağı Getiriyor

Adobe, tanınan görüntü düzenleme yazılımı Premiere Pro‘nun en yeni sürümünü duyurdu. Şubat güncellemesi, gelişmiş bir yine ses zamanlama aracı olan Premiere için Remix yazılımının tanıtımı üzere birkaç değişiklik getiriyor. Premiere Pro 22.2 ayrıyeten çevrimdışı metinden konuşmaya yeteneklerini üç kata kadar hızlandırıyor.

Daha da değerlisi Adobe, Windows üzerinde Intel ve NVIDIA grafikleriyle 10-bit 420 HDR HEVC H/W kodlamasını aktifleştirdi. Bu özellik, yazılımın NVIDIA Quadro RTX ve Intel Iris Xe grafik kartlarında yerleşik gelişmiş donanımı kullanmasını sağlıyor. Yayınlanan tablolara nazaran Quadro RTX 5000, evvelki 22.1.1 sürümüne kıyasla bu format için görüntü kodlamada artık en az dört kat daha süratli.

Ayrıyeten entegre Xe-LP grafikli (Iris Xe) Intel Tiger Lake dizüstü i7-1165G7 CPU için kodlama suratları da paylaşıldı. Grafiklere nazaran Intel Iris Xe, 4K kodlamada en az 8 kat, HD kolay senaryoda 13 kat daha performanslı.

Adobe yazılımı gelişmiş donanım kodlama özelliklerinden yararlanıyor. Şirket, Premiere ve Media Encoder için taşınabilir aygıtlarda Ultra HD çözünürlük için bile kodlama kapasitesini kıymetli ölçüde artırabilen Intel Quick Sync teknolojisini dahil etti. Ayrıyeten NVIDIA GPU sahipleri için resmi Studio şoförlerinin kullanımı öneriliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu