Teknoloji

Qualcomm, Apple’a Kaptırdığı Patentini Geri Alabilir

Apple ve Qualcomm‘un birkaç yıl evvel başlayan patent ve lisans tartışması devam ediyor. Sorun 2019’da mahkeme dışında çözüldü, fakat Qualcomm kaybettiği kimi yerleri geri kazanma bahtı elde ediyor.

Apple, Patent Deneme ve Temyiz Konseyinden patenti geçersiz ilan etmesini isteyerek bir patente itiraz etti (bu 2018’deydi). İdare şurası 2020’de Apple’ın itirazını kabul etti.

Qualcomm ise kabul edilen bu itiraza karşı tekrar talepte bulundu ve idare konseyi yapılan itirazı tekrar kıymetlendirecek. Bu nedenle patentin tekrar geçerli olma ihtimali kelam konusu.

Daha evvelki mahkeme evrakları, Apple‘ın 2023 yılına kadar aygıtlarında Qualcomm modemlerini kullanmaya devam edeceğini gösteriyordu. Daha yakın devirde ise analist Ming-Chi Kuo, Apple’ın en erken 2023’te şirket içi 5G modemlere geçeceğini yazdı. Alışılmış ki bu modemler, temyizin nasıl gittiğine bağlı olarak Qualcomm’a borçlu olunan lisanslara tabi olabilir.

Lakin Apple’ın davaya birinci etapta yol açan şikayeti, Qualcomm’un hem modem yongaları için hem de kullandıkları patentler için “çifte daldırma” olarak tanımlanan lisanslar için fiyat almasıydı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu