Teknoloji

Ragbi Topu Formunda Bir Gezegen Keşfedildi

Avrupa Uzay Ajansı (ESA), paylaştığı bir blog gönderisinde, Herkül takımyıldızında ragbi topu halinde bir gezegen keşfettiğini söyledi. WASP-103b olarak isimlendirilen gezegen, bulunduğu sistemin merkezinde yer alan yıldızın neden olduğu muazzam gelgit kuvvetleri nedeniyle deforme olmuş üzere görünüyor.

Futurism’in haberine nazaran, Ay’ın yerçekiminin Dünya’yı çekmesi üzere, WASP-103b’nin konut sahibi yıldızı da gezegene o kadar yakın ki, sersemletici bir gelgit kuvveti uyguluyor. İşte bu muazzam gelgit kuvvetinin, gezegenin bir ragbi topu hali almasına neden olduğu belirtiliyor. Avrupa Uzay Ajansı, bu keşifle birlikte güneş sistemi dışında bulunan bir gezegende birinci defa bu türlü bir deformasyon tespit edildiğini de açıkladı.

Bu kıymetli keşif, Avrupa Uzay Ajansı’nın CHEOPS uzay teleskobu tarafından yapıldı ve Hubble teleskobu ile NASA’nın Spitzer uzay teleskobu tarafından toplanan datalar üzerine inşa edildi. Bu durumu spesifik olarak belirtmek gerekirse, CHEOPS, gezegenin mesken sahibi yıldızını transit geçerken yaptığı çok özel ışık işaretlerini tespit edebildi. Gökbilimciler de bu dataları kullanarak gezegenin gelgit deformasyonunu kesin olarak ortaya koyabildiler.

Fransa Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi Araştırmacı Yöneticisi ve Astronomy & Astrophysics mecmuasındaki bu keşifle ilgili makalenin müelliflerinden biri olan Jacques Laskar, blog yazısında, “CHEOPS’un bu küçük deformasyonu hakikaten ortaya çıkarabilmesi inanılmaz. Bu cins bir tahlil birinci sefer yapılıyor ve daha uzun bir vakit aralığı boyunca müşahede yapmanın, bu müşahedesi güçlendireceğini ve gezegenin iç yapısı hakkında daha uygun bilgi sağlayacağını umabiliriz.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu