Teknoloji

Raja Koduri, Arc Alchemist Tabanlı Sistemden Canlı Yayına Katıldı

Intel’de Hızlandırılmış Bilgi Süreç Sistemleri ve Grafik Kümesi Müdürü olan Raja Koduri, DrLupo isimli bir YouTuber’in canlı yayınına katıldı. Mavi kadronun yöneticisi sponsorlu röportaj sırasında Arc Alchemist ekran kartları hakkında konuştu ve hatta mevcut yayını Intel tabanlı sistemle birlikte yaptı. Birebir vakitte donanımın beta kademesini geçtiğini de doğruladı.

Arc Alchemist kartlar etkin olarak geri bildirim sağlayan ortaklara gönderildi ve testler yapılıyor. Yani özetle şu anda perakende satışa çıkacak eserler hazır değil. Koduri ayrıyeten Intel’in sadece birden fazla donanım jenerasyonu (Battlemage, Celestial ve Druid) üzerinde değil, birebir vakitte farklı yazılım katmanları üzerinde de çalıştığını doğruladı. Örneğin bir kullanıcı, geliştirilen bilhassa birlikte Cyberpunk 2077’yi arkadaşının harici Arc ekran kartında denemek için bir bilgisayara uzaktan erişim sağlayabilecek. Bu tıp bir mahallî bulut oyun özelliği 2022’de Intel GPU’lara gelmeyecek, lakin gelecek yol haritası bu cins planlar yapılıyor.

Pekala Arc Alchemist ne vakit bizimle olacak? Intel’deki kıdemli isimlerden olan Koduri, TSMC’nin halihazırda Arc GPU’lar ürettiğini ve üretim düşüncelerinin süreksiz olmadığını söyledi. Bildiğiniz üzere Intel’in mevcutta hiç harici ekran kartı bulunmuyor ve GPU pazar hissesi sıfır. Bu nedenle şirket evvel bir taban oluşturmak istiyor.

Mavi takıma nazaran madencilik çiftlikleri katiyen Intel’in temel planları ortasında yer almıyor. Değişik bir halde Koduri Intel’in blok zinciri süreçleri için donanım tahlilleri geliştirdiğini doğruladı, lakin bunlar GPU’larla karıştırılmamalı.

Intel’in birinci jenerasyon Arc Alchemist ile çoklu GPU dizaynlarına yönelmesi pek mümkün görünmüyor. Röportaj sırasında Koduri’ye kartların rengiyle ilgili bir soru soruldu. Yetkili ise karar vermesi durumunda kartları mavi renkte olabileceğini söyledi. Lakin hatırlarsanız siyah ve gümüş renklere bürünmüş mühendislik örneği kartları gördük, bu nedenle muhtemelen mavi renkli Alchemist kartlar piyasaya sürülmeyecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu