Teknoloji

Realtek, Ağ ve Tüketici Elektroniği Tahlillerini Duyurdu

Realtek, CES 2022 ağ, multimedya ve tüketici elektroniği tahlillerini içeren bir dizi eser piyasaya sürdü.

Realtek, AIoT (Nesnelerin Yapay Zekası) kablosuz ağ kameraları için entegre halde gelen ultra düşük güç tüketimli yeni jenerasyon yongasını tanıttı. Yeni düşük güç tüketimli IC’ler, pille çalışan sistemlerin çalışma günlerini büyük ölçüde uzatacak. SoC, 10x10mm2 QFN paketine yerleştirildi ve daha süratli bir CPU, Çift Bantlı Wi-Fi, Bluetooth BLE5, ISP H.264/H.265 görüntü kodlayıcı, ses kodek bileşeni, DRAM belleği, güvenlik motoru ve AI NN motoruna sahip. RTL8735B SoC ayrıyeten müşterilerin hafif ve küçük boyutlu bir IoT kapı zili, taşınabilir kamera, mesken aygıtı yahut kablosuz kamera gerektiren rastgele bir AIoT ekipmanı ve pille çalışan IoT aygıtları tasarlamasına yardımcı olabiliyor.

Birinci dört çekirdekli CPU/Wi-Fi 6/BT5.3 ve Dual Linux OS/FreeRTOS Sistemi çalıştıran ve yüksek seviyede entegre bir SoC içeren RTL8730E, Realtek’in en yeni IoT tahlili olarak geliyor. Akıllı ses fonksiyonları, konut aletlerine yahut bir konut merkezi denetim platformuna basitçe yerleştirilebilir. SoC, Wi-Fi 6 aracılığıyla düşük gecikme müddeti ve düşük güç tüketimi sunabiliyor.

Ameba Smart ise giyilebilir aygıtları ve Bluetooth sensörlerini birbirine bağlarken en son Bluetooth 5.3 standardı aracılığıyla Bluetooth LE Audio aygıtlarına ses aktarabiliyor.

Realtek öte yandan klâsik QoS parametre ayarını düzgünleştirmek ve ayar mühletini azaltmak için AI QoS denetimine sahip Wi-Fi 6 AP yönlendirici tahlilini duyurdu. Bant genişliğini dinamik olarak ayarlayarak ağ performansını denetim etmek mümkün.

Örneğin. A kullanıcısı oyun oynuyor, konferans yapıyor yahut çevrimiçi bir sinema izliyor. B kullanıcısı bir bulut yedekleme hizmeti kullandığında yahut güncellemeleri indirdiğinde ise A kullanıcısının tecrübesi gecikme nedeniyle kesintiye uğruyor. Realtek’in yeni AI QoS’si, kritik olmayan uygulamaların indirme/yükleme bant genişliğini azaltacak ve A kullanıcısının kalite tecrübesinin tüm gecikmeye hassas uygulamalar için sabit kalmasını sağlayacak.

Tayvanlı şirket, 2022’nin sonunda 5G/2.5G/1G/100M/10Mbps ağ bant genişliklerini destekleyen IEEE 802.3bz Multi-Gigabit fonksiyonlarıyla uyumlu 5GbE Tek Çipli Ethernet Denetimci serisi piyasaya sürecek. Realtek 5Gb Ethernet eserleri, çok çeşitli uygulamaları (PC, PON, Kablo Modem, Wi-Fi 6 AP yönlendirici, anahtar, CPE, yerleşik ve harici ağ kartı, PCIe/USB-Ethernet aksesuarları gibi) için çeşitli arayüzler sağlıyor.

Ayrıyeten yılın başlarında 10G/5G/2.5G/1G/100Mbps ağ bant genişliklerini destekleyen bir 10GbE Ethernet PHY olan RTL8261N piyasaya çıkıyor. Realtek, RTL8261N ile 10G pazarındaki Switch ve PON uygulamaları için rekabetçi bir toplam tahlil sunmayı hedefliyor. Realtek’in 10Gb Ethernet PHY’si, Advanced Quad Flat No-lead (aQFN) paketini benimsiyor ve dünyadaki tek aQFN 10GbE PHY tahlilini sunuyor.

Ağ donanımları üreticisi 2.5G NAS, 2.5G sunucular, bilgisayar oyunları, 2.5G Wi-Fi 6 yönlendiriciler, 4K görüntü üzere ortamlarda kullanılabilecek RTL8373+RTL8224 2.5Gbe Ethernet switch tahlilini de tanıttı.

RTL8373+RTL8224, Lan Party, öteki konut cümbüş sistemleri ve küçük konut ofisleri/stüdyoları için gerçek vakitli transfer için ülkü olarak tasarlanmış, ultra düşük güç tüketimine sahip 8 adet 2.5G ve 1 adet 10G Ethernet temas noktasına sahip. Ayrıyeten karmaşık ayarlar gerektirmiyor ve Ethernet kablosunun Cat6’ya yükseltilmesi gerekmiyor.

160 MHz bant genişliğini ve daha pak 6 GHz bandını kullanan RTL8832CU ile sürat 1.8 Gbps’ye kadar çıkıyor. Bu bağlamda 2 GB belge transferinin 15~20 saniye içinde tamamlanması bekleniyor.

Wi-Fi 6E’de 6GHz dayanağı sunan RTL8852CE ise en düşük gecikmeyle daha uygun bir sürat tecrübesi için en yüksek randımanı elde etmek üzere genel Wi-Fi performansını artırmakla misyonlu. Çoklu akış ve yayın sesini destekleyen entegre BLE Audio, tüketicilere daha düzgün bir genel dinleme tecrübesi sunmak için güç tüketimini daha da azaltıyor.

RTL8773E, hem verici hem de alıcı fonksiyonları sağlayan tek çipli bir Bluetooth Low Energy 5.2 (BLE 5.2) Audio SoC tahlili. Ek olarak müşterilerin ultra düşük güçlü uygulamalar için kendi uygulamalarını geliştirmeleri için açık SDK sunuluyor.

Çoklu Sistem Operatörleri (MSO’lar), sırf görüntü hizmetleri sunumunun ötesinde fonksiyonlar sağlamak için yüksek performanslı ve güç açısından verimli Set-Top Box (STB) SoC platformuna gereksinim duymakta. Realtek’in yeni STB SoC dizaynları gelişmiş 12nm sürecine dayanıyor ve tam HDMI 2.1 takviyesi sunuyor. Bu çipleri temel alan Android ve RDK (açık kaynak konsorsiyumu tarafından yönetilen Referans Tasarım Kiti, RDK Yönetimi) STB platformları (RTD1319/RTD1619B), OTT ve hibrit eserlere yönelik uygulamalar için kapsamlı AV teknolojisini ve ön sertifikalandırmayı desteklemeye devam ederek, MSO’lar için en emniyetli SoC sunuyor ve pazar müddetlerini kısaltıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu