Teknoloji

REvil Fidye Çetesi, FSB Operasyonuyla Yakalandı

Birinci kere görüldüğü 2019 yılından bu yana yapmış olduğu fidye akınlarıyla epey ses getiren REvil fidye çetesi, Rus İstihbarat Teşkilatı FSB tarafından düzenlenen operasyonla yakalandı.

Rus emniyet yetkilileri istihbarat ünitelerinden gelen direktifler doğrultusunda 14 çete mensubuna ilişkin olduğu düşünülen St. Petersburg, Moskova ve Lipetsk olmak üzere 3 farklı lokasyondaki 25 adrese eş vakitli baskın düzenledi. Yapılan baskın sonucunda 426 milyon ruble, 600.000 dolar ve 500.000 euro olmak üzere toplamda 6 milyon 759 bin 885 dolar pahasında para ele geçirildi. Ayrıyeten 20 adet lüks otomobil ile bir arada saldırganların ödemeleri aldığı kripto para cüzdanları ve bilgisayarlara da el konuldu. Operasyon anına ilişkin imgeleri aşağıdan izleyebilirsiniz.

Kaseya VSA ve Colonial Pipeline üzere devasa kuruluşlara akınlar düzenleyen küme, son 1 yıl içerisindeki en büyük ve ziyan verici siber taarruzlara imza atmıştı. 2021’in Temmuz ayında hükümetlerin çok fazla dikkatini çektiği için yer altına çekilmiş, Eylül’de tekrar etkin olmaya çalışmışsa da pek başarılı olamamıştı.

Kaseya VSA‘nın ele geçirilmesinin çabucak akabinde ABD lideri Joe Biden, Amerikan şirketlerine yönelik artan siber hücumlar nedeniyle bunu çözmesi için Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’e müdahale etmesi gerektiğini söylemiş, aksi takdirde kendilerinin duruma el atmak durumunda kalacaklarına dair ihtarlarda bulunmuştu.

FSB (Rusya Federal Güvenlik Ajansı) tarafından yapılan açıklamaya nazaran operasyon ABD makamlarının talebi üzerine yürütüldü. Tutuklanan REvil üyelerinin isimleri basına sunulmamakla birlikte, Rus maddelerine nazaran yasa dışı ödeme usullerinin yaygınlaştırılmasıyla suçlanıyorlar.

Görünüşe bakılırsa Rusya, dışarıya yapılan siber taarruzları görmezden gelme siyasetini yavaş yavaş terk ediyor üzere gözüküyor. Çünkü daha evvelce Rusya Federasyonu haricindeki ülkelere ataklar düzenleyen kümeler rastgele bir isimli soruşturmadan kolay kolay geçmiyor ve faaliyetlerini rahatlıkla yürütebiliyorlardı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu