İnternetTeknoloji

REvil: Kötü şöhretli siber çete için hesaplaşma günü

Küresel bir polis operasyonu, tarihin en üretken siber suç çetelerinden birine yıkıcı bir darbe vurdu.

REvil çetesine karşı eşgüdümlü eylem Pazartesi günü Rumen polisi, ABD Adalet Bakanlığı (DOJ) ve Europol tarafından duyuruldu.

Hem çevrimiçi hem de çevrimdışı gerçekleştirilen baskınlar, Romanya’da iki ve Ukrayna’dan bir bilgisayar korsanı olduğu iddia edilen kişinin tutuklanmasına yol açtı.

REvil, son yıllarda küresel işletmelere yönelik büyük saldırılar için suçlandı.

ABD ayrıca, sözde “pençe geri” hackleme operasyonunda çeteden 6 milyon dolardan (4 milyon sterlin) fazla kripto para birimini başarıyla aldığını duyurdu.

Son üç yıldır, kendisini GandCrab olarak adlandıran ve Sodinikobi olarak da bilinen REvil, dünyanın dört bir yanındaki işletmelere ve kurumlara saldırıyor.

Europol’ün GoldDust adlı operasyonu, özellikle grupla mücadele etmek için kuruldu. Şubat ayından bu yana operasyon, hacker çetesinin Romanya, Ukrayna, Güney Kore ve Kuveyt’te toplam 7 tutuklanmasına yol açtı.

Memurlar, 4 Kasım’da tutuklanan iki Rumen’in 5.000 kurbana hastalık bulaştırdığını ve fidye ödemelerinde yarım milyon avroyu cebe indirdiklerini iddia ediyorlar.

Geçtiğimiz haftalarda REvil liderleri, yetkililerin baskılarının kendilerini operasyonları durdurmaya zorladığını duyurdular.

Yüksek profilli kurbanlar

Mayıs ayında, REvil’in fidye yazılımı dünyanın en büyük et işleyicisi JBS SA’yı hedef alarak et üretimini birkaç gün boyunca kesintiye uğrattı. Şirket nihayetinde bilgisayar korsanlarına 11 milyon dolar ödedi.

Grubun kötü amaçlı yazılımı, tüm bilgisayar sistemlerini haftalarca çevrimdışı tutan döviz şirketi Travelex’in aylarca kesintiye uğramasına neden oldu.

Son zamanlarda, çete Florida merkezli yazılım firması Kaseya’yı başarıyla hackledi ve ardından dünya çapında 1.500 işletmeye bulaştı.

ABD Hazine Bakanlığı, saldırıda Bitcoin ve Monero’da 200 milyon dolardan fazla fidye ödemesi yapıldığını söyledi.

Adalet Bakanlığı, geçen ay Polonya’da tutuklanan 22 yaşındaki Ukraynalı Yaroslav Vasinskyi’nin sorumlu olduğunu ve kendisini suçladığını söyledi. ABD, onu Amerika’da yargılanmak üzere iade etmeye çalışıyor.

Bir başka REvil ajanı olduğu iddia edilen 28 yaşındaki Rus Yevgeniy Polyanin de ABD tarafından diğer suçlamaların yanı sıra dolandırıcılık ve kara para aklama komplosu yapmakla suçlandı.

Rusya’nın kendi vatandaşını ABD’ye iade etmesi pek olası değil, bu nedenle Bay Polyanin’in artan sayıda aranan Rus bilgisayar korsanları listesine katılması bekleniyor.

Hazine Bakanlığı, iki adamın ABD’deki fidye yazılımı olaylarındaki iddia edilen rolleri nedeniyle yaptırımlarla karşı karşıya olduğunu da sözlerine ekledi.Teknoloji açıkladı: fidye yazılımı nedir?

Mahkeme belgeleri ayrıca Chatex adlı sanal bir kripto para borsasını “fidye yazılımı aktörleri için finansal işlemleri kolaylaştırmakla” suçladı.

FBI Direktörü Christopher Wray Pazartesi günü gazetecilere şunları söyledi: “Yasanın uzun kolu, düşündüklerinden çok daha fazla uzanıyor.

Siber tehdit göz korkutucu, ancak doğru insanları, doğru araçları ve doğru otoriteyi bir araya getirdiğimizde, rakiplerimiz birlikte başarabileceğimiz şeylerle boy ölçüşemez.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu