Teknoloji

RTX 3050 Fiyatı Japon Perakendecide Göründü

Galax’a bağlı ekran kartı tedarikçisi Galakuro, Cuma günü Japonya’da GeForce RTX 3050 ekran kartlarını satmaya başladı. NVIDIA’nın şimdi yeni duyurduğu bu ekran kartı, giriş düzeyi için nispeten yüksek olan 249 dolarlık bir liste fiyatı taşıyor. Galakuro’nun GeForce RTX 3050’si ise yeniden liste fiyatından çok daha uzakta.

RTX 3050, Amazon Japonya‘da 50.138 ¥ (vergiler dahil 439$, vergiler hariç 399$) üzere yüksek bir fiyatla satışa sunuldu ve bu olması gerekenden daha yüksek. Fakat kestirim edebileceğiniz üzere ekran kartının stokları bu fiyatla bile saniyeler içinde tükendi. Eser sayfası ise şu an açılmıyor.

Galakuro’nun GeForce RTX 3050’si, yüksek saat suratlarına yahut gelişmiş bir soğutma sistemine sahip bir kart değil. Bunun yerine tek fanlı bir soğutma görüyoruz ve tipik alt kademeli kartlarla emsal. Lakin çip kıtlığı ve madencilik üzere etkenler nedeniyle ekran kartlarının fiyatları hala yükseklerde geziyor. Bu nedenle giriş düzeyi eserlerin bile kıymetli olması ve önerilen satış fiyatının çok daha ötesinde fiyatlarla satışa çıkması şaşırtan değil. Öte yandan donanımın hayli kıymetli olduğu Japonya için fiyatlar o kadar da berbat olmayabilir. Vergiler çıkarıldığında ise fiyat yaklaşık 400 dolara tekabül ediyor.

Genel çip krizinden ve stok problemlerinden daha evvel bahsetmiştik. Bununla birlikte ekran kartı fiyatlarının 2022 yılı boyunca düzgünleşme göstereceği söyleniyor. Bir NVIDIA yetkilisi ise şimdi birkaç gün öncesinde 2022 yılının ikinci yarısı için olumlu telaffuzlarda bulunmuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu