Teknoloji

RTX 3050, Madencilikte Düşük Performans Gösterdi

NVIDIA GeForce RTX 3050 yakında satışa çıkacak ve çabucak öncesinde inceleme görüntüleri yayınlanmaya başlayacak. Uygun bütçeli kartla ilgili en çok merak edilen şey perakende fiyatlar ve bulunabilirlik. İddia edebileceğiniz üzere bu hususta madenciliğin tesiri büyük.

VideoCardz, Çin’deki kimi kaynaklar sayesinde yaklaşmakta olan RTX 3050 grafik kartının Ethereum madenciliği performansını elde etti. Madencilik sırasında performans saniyeler içinde 12,5 MH/s’ye düştüğü için kartın Lite Hash Rate algoritmasıyla birlikte gönderildiği görülüyor. Ayrıyeten bu hash oranı için 3050’nin 73W güç tükettiği bildirildi.

Bu sayılar, farklı bir madencilik yazılımı kullanarak misal sonuçlar yayınlayan Çinli bir YouTuber 潮玩客 tarafından da doğrulanmış üzere görünüyor. Sonuçlara nazaran kart 57W’da 13.66 MH/s sunuyor. Yani bahsi geçen testlerde muhtemelen bir optimizasyon (güç limiti/bellek sürat aşırtması) yapılmış.

RTX 3050’nin sunduğu madencilik performansını ve 350 dolardan yüksek perakende satış fiyatlarını göz önüne alırsak, madencilik için pek mantıklı bir kart üzere görünmüyor. Bu ortada eklemek gerekirse, kripto paraların kıymeti şu sıralar çakılmaya başladı ve madencilik getirisi de düşüş gösterdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu