Teknoloji

RTX 3050 Üretimi Artıyor: Stoklar Beklentileri Karşılayabilir

Ampere serisinin en alt kademesine yerleşen GeForce RTX 3050 ekran kartı CES 2022 etkinliğinde tanıtılmıştı. Yeni GPU’nun ayrıntılı testlerini epey merak ediyoruz ve fiyatların uçuk olduğu şu günlerde elbet birçok donanım meraklısı RTx 3050’yi bekliyor. Yeni model tanıtıldı tanıtılmasına lakin stoklar ve fiyatlar ne durumda olacak?

Çinli medya kuruluşları artık NVIDIA’nın üretim ortaklarına yüksek hacimli sevkiyatlar yaptığını ve büyük bir RTX 3050 stoğu olduğunu söylüyor. Söylenti birinci olarak Board Channels tarafından paylaşıldı ve o vakitten beri öteki haber kuruluşları tarafından yayınlandı.

NVIDIA’nın RTX 3060 ve 3060 Ti’ye nazaran daha büyük bir RTX 3050 kart kaynağı sunduğu belirtilmiş. Rapor, “ilk parti sevkiyatlardan” bahsetmesine karşın bunun tam olarak hangi süreci kapsadığını bilmiyoruz. Bununla birlikte yeni RTX 3050’nin madencilikte nasıl bir performans sunacağını ve madencilerin yeni satışa çıkan kartlara hamle edip etmeyeceğini bilmiyoruz. Lakin Ethereum fiyatlarının 2 ay içinde %38 düşüş gösterdiğini not edelim.

RTX 3050, 2560 CUDA çekirdeğine sahip GA106 GPU’dan güç alıyor. Bu da çekirdeklerin yaklaşık 1/3’ünün devre dışı bırakıldığı manasına geliyor. Işın izleme dayanağıyla gelen kart ayrıyeten 128 bit data yolu üzerinde 8 GB GDDR6 bellekle donatılacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu