Teknoloji

RTX 3080 12 GB Sürümü Fotoğraflandı

Geçmiş Turing mimarisine dayanan GeForce RTX 2060 ekran kartı yakın tarihte 12 GB bellek ile güncellenmişti. NVIDIA’nın mevcut Ampere kartları için yaptığı planları esasen biliyorduk ve RTX 3080 12 GB sürümünün muhtemel çıkış tarihinden bahsetmiştik. Artık ise özel soğutmalı kartlar gün yüzüne çıktı.

Sızdırılan özelliklere gelirsek, bu kart özgün 10 GB modeline nazaran sadece bellek yükseltmesi almayacak ve daha geniş bir bellek veriyoluna sahip olacak. Nihayetinde ise azamî bant genişliği 912 GB/sn’ye çıkacak. Ayrıyeten güncellenen kart 8960 CUDA çekirdeği içeren yeni bir GA102 GPU’dan beslenecek. Öteki bir deyişle, çekirdek sayısı mevcut modele nazaran sadece %3 artacak.

Fotoğrafları paylaşılan EVGA GeForce RTX 3080 12GB FTW3 Ultra Gaming ile ilgili olarak, ekran kartının GeForce RTX 3080 12GB FTW3 Ultra Gaming ile tıpkı 2.75 yuvalı dizayna sahip göründüğünü görüyoruz. Etli iCX3 soğutma sistemi hala mevcut ve muhtaçlık duyulan güç için üç adet 8 pinli PCIe güç ilişkisi kullanılmaya devam ediyor. Ambalajdaki tek fark ise “12GB GDDR6X” etiketi.

Gelen bilgilere nazaran yeşil ekip inceleme ambargolarını kaldırdı ve perakendecilere satış için yeşil ışık yaktı. Yani bu ekran kartları çok çok yakın bir müddette piyasada olabilir. Muhtemelen yeniden stoklar kısıtlı olacak ve satış fiyatları liste fiyatını katlamaya devam edecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu