Teknoloji

Rusya, Kripto Para Madenciliğini Yasaklamayı Planlıyor

Rusya, Çin’i takip ederek kripto para üniteleriyle ilgili birçok şeyin önüne geçmeyi hedefliyor. Ülkenin merkez bankası, Rusya’nın finansal sistemine ve etrafına ziyan verebileceği kaygılarıyla kendi topraklarında kripto kullanımının ve madenciliğinin yasaklanmasını önerdi.

Rusya Merkez Bankası Finansal İstikrar Departmanı yöneticisi Elizaveta Danilova, çevrimiçi bir basın toplantısında ‘Kripto para üniteleri: trendler, riskler, önlemler’ raporunu sundu. Rapor, kripto para ünitesinin bir piramit şemasıyla benzerlikler taşıdığını ve çoklukla hata faaliyetlerinde kullanıldığını belirtiyor. Ayrıca vatandaşlara paralarını ulusal iktisattan çekmenin bir yolunu sunarak para siyaseti egemenliğini baltaladığından bahsedildi.

Öte yandan kripto para madenciliğinin güç arzı için bir risk oluşturduğu ve para üniteleri yayıldıkça olumsuz tesirlerin artacağı vurgulanıyor. Merkez bankası, “Kripto para üniteleriyle bağlantılı potansiyel finansal istikrar riskleri, Rusya da dahil olmak üzere gelişmekte olan piyasalar için çok daha yüksek” dedi.

Rusya’da kripto kullanarak ödeme yapmak esasen engelleniyor ve yatırım fonlarının buna yatırım yapması yasak. Tekrar de ülke, ABD ve Kazakistan’ın akabinde dünyanın üçüncü büyük kripto madenciliği ülkesi olmaya devam ediyor.

Bu noktada kripto para ünitesine sahip olma konusunda katı yasaklardan bahsedilmiyor ve kripto paralar yasa dışı hale getirilmeyecek. Fakat yeniden de mevcut kuralları çiğneyenler için daha sert cezalar gündemde. Madenciliğe gelince, rapor “en uygun çözümün” madenciliği Rusya’da büsbütün yasaklamak olacağını belirtiyor.

Ek bir hatırlatma olarak, Bitcoin fiyatı son günlerde devam etmeye devam ediyor ve şu sıralar 33.800 dolar civarında seyrediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu