Teknoloji

RX 6000 Serisi Daha Süratli Belleklerle Güncellenebilir

NVIDIA, Ampere mimarisine dayanan çok sayıda farklı ekran kartı modeli üretti ve yüksek belleğe sahip yeni modeller gelmeye devam edecek. Rakip AMD ise görünüşe bakılırsa RTX 30 kartlarından akabinde masaüsüt Radeon RX 6000 serisinde birtakım güncellemeler yapmaya hazırlanıyor.

Kırmızı kadro, CES 2022’de Radeon RX 6000S/RX 6000M serisi taşınabilir GPU’larını piyasaya sürdü ve NVIDIA Max-Q serisine cevap vererek taşınabilir portföyünü güncelledi. Dizüstü bilgisayar pazarında sonlu bir varlığı olan AMD, birebir vakitte RDNA 2 tabanlı RX 6000 serisinde birtakım yenilikler yapacak.

Kimi Navi 2X GPU’ya sahip modellerde yüksek sürate sahip GDDR6 bellekler kullanılabileceği söyleniyor. Hatta taşınabilir tarafta olduğu üzere, kartlar 6nm üretim teknolojisiyle yenilenebilir. Sızıntı kaynağı Greymon55 şimdi detaylara sahip değil. Lakin AMD esasen OEM’lere özel 18 Gbps belleğe sahip RX 6900 XT ekran kartları sunuyordu ve bunlar mümkün.

20 Gbps ve 24 Gbps üzere yüksek data suratlarına sahip GDDR6 bellek yongalarının seri üretimine bu yıl içinde başlanması bekleniyor. Samsung halihazırda bu yongaları örneklemeye devam ederken AMD ve NVIDIA bir sonraki serilerinde bu bellekleri kullanabilir. Fakat Samsung’un belleklerini muhtemelen RTX 40 ve RX 7000 serisinde göreceğiz.

Taşınabilir tarafta RX 6850M üzere farklı bir isimlendirme görmüştük. Bu isimlendirme şeması masaüstüne taşınırsa tekrar “xx50” model numarasına sahip RDNA 2 tabanlı kartlar görme ihtimalimiz var.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu