Teknoloji

RX 7000 Serisi Çok Çipli Dizaynla Geliyor: 6nm ve 5nm

Yakın vakit evvel AMD’nin RDNA 3 mimarisini kullanan Radeon RX 7000 serisi ekran kartlarının 2022 yılı içinde tanıtılacağından kelam etmiştik. Yeni grafik işlemciler hakkında birçok söylenti duymuş olsak da artık teknik ayrıntılarla ilgili kıymetli kimi bilgiler ortaya çıktı.

AMD’nin Infinity Veri Fabric Silikon Tasarım Mühendisi, Linkedin profili aracılığıyla yeni jenerasyon Navi 3X ekran kartlarının kullanılacağı üretim teknolojilerini doğruladı. Sonrasında ise tüm bu bilgileri profilinden kaldırdı. Gönderinin bir kısmı, “projeler” başlığıyla birlikte “Navi31 (5nm, 6nm), Navi32 (5nm, 6nm), Navi33 (6nm) ve MI300 (6nm) üzerindeki çalışmaları ortaya koydu.

Doğrulanan bilgilere nazaran hem Navi 31 hem de Navi 32 GPU’lar çok çipli modül (MCM) dizaynına dayanacak. Bunun yanında GPU içerisinde 6nm ve 5nm olmak üzere iki farklı fabrikasyon teknolojisi kullanılacak.

Daha küçük olan Navi 33 GPU ise 6nm teknolojisiyle üretilen tek kalıpla monolitik GPU dizaynını temel alacak. MCM ve monolitik GPU’ların bu karışımıyla RDNA 3 ekran kartlarının piyasaya sürüldüğünü görmek çok farklı olacak.

Navi 3X tabanlı kartlar geldiğinde son tüketiciler bunları AMD Radeon RX 7000 Serisi olarak tanıyacak. Şimdi ayrıntılı teknik özellikleri bilmiyoruz, lakin elimize ulaşan bilgileri daha evvel bir ortaya getirmiştik.

Son olarak bilgi merkezi ve HPC alanı için AMD Instinct MI300’ün ismi geçiyor. Geçtiğimiz yıl tanıtılan MI200 aslında çok yongalı dizayna sahipti ve bu süreç devam edecek. Ayrıyeten 6nm üretim teknolojisinin kullanılacağını not düşelim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu