Teknoloji

Ryzen 5000X3D ve Zen 4 İşlemcilerin Çıkış Tarihi Doğrulandı

Zen 3+ mimarisine ve DDR5 bellek takviyesine sahip Ryzen 6000 serisi taşınabilir APU’ların geleceğini yazmıştık. Yeni gelen bilgilere bakılırsa 3D V-Cachle teknolojisine sahip Ryzen 5000 serisi masaüstü işlemciler ve Zen 4 mimarili Raphael serisi CES 2022 duyurularının bir modülü olacak.

3D V-Cache teknolojisini birinci olarak EPYC Milan-X işlemcilerde görmüştük ve tüm ayrıntılarından bahsetmiştik. Kırmızılılar nihayet yeni jenerasyon bellek teknolojisine sahip Ryzen masaüstü işlemcilerini ve isimlendirmelerini doğruladı. Ryzen 7 5800X3D AMD’ye nazaran ‘olağanüstü oyun performansı’ sunacak ve 2022 Baharında satışa sunulacak. Yani bu işlemciler muhtemelen 2022 yılının ikinci çeyreğinde piyasaya sürülecek.

Raphael kod isimli ve AM5 soketli Zen 4 Ryzen işlemcilere gelelim. Bu yongalarla bir arada büsbütün yeni bir platform göreceğiz. AMD, bu çiplerin 5nm üretim teknolojisine sahip olduğunu ve yeni AM5 soketi gerektireceğini onaylamış oldu. Buna ek olarak işlemcilerin yılın ikinci yarısında çıkış yapacağını ve muhtemelen son aylara yanlışsız uzanacağını belirtelim. Öte yandan bu platformla birlikte DDR5 ve PCIe 5.0 dayanağının gelmesini bekliyoruz.

Kırmızı takım, AM5 ile birlikte Land Grid Array (LGA) yapısına geçiş yapacak ve bu da bu da Ryzen Zen4 CPU’ların pin değil ped taşıyacağı manasına geliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu