Oyun

Ryzen 6000 APU’lu Avuç İçi Konsollar Bu Yıl Geliyor

CES 2022’de tanıtılan Aya Neo Next avuç içi oyun konsolu beklediğimiz üzere Ryzen 6000 serisiyle değil, Ryzen 5000U APU ile birlikte çıkış yaptı. Konsolun üreticisi şimdi duyurulan eserin özelliklerinde bir değişiklik yaptığını duyurdu ve bu yıl içinde Ryzen 6000 serisine yükseltme kelamı verdi.

Aya Neo, resmi web sitesindeki uzun bir blog yazısında AMD tarafından CES 2022’de duyurulan AMD Ryzen 6000 serisi yerine Ryzen 7 5800U işlemci tercihini savunuyor. Valve’ın Steam Deck oyun konsolu ise Şubat ayında RDNA 2 tabanlı büsbütün özel bir APU ile birlikte geliyor.

Hatırlarsanız şirket Aralık ayındaki lansmanını AMD’nin CES konferansından sonraya ertelemişti ve Ryzen 6000 serisi için beklentiler çok arttı. Fakat Next oyun konsollarında kod ismi “Barcelo-U” olan bir Ryzen 7 5825U işlemci kullanılacağını öğrendik.

Bildiğiniz üzere AMD, Ryzen 6000 serisinin yanı sıra Zen 3 ve Vega grafikleriyle yenilenmiş Cezanne silikonunu temel alan Barcelo APU’larını tanıttı. Bunlar aslında AMD tarafından CES’te tanıtılan tek Vega tabanlı APU’lardı. Çekirdek mimarisinde ve GPU üzerinden hiçbir değişiklik bulunmuyor. Fark sadece küçük frekans suratlarında görünüyor ve bu da doğal olarak konsolun beklentilerin altında kalmasına neden oldu.

Enteresan bir halde, konsolun sırf özgün ve Pro versiyonu Barcelo APU’ya sahip olacak. Advanced model ise Ryzen 7 5800U işlemciyi kullanacak. AyaNeo, lansmanda pazarlama gereçlerini güncellemek için vakit olmadığını ve bunun bir son dakika değişikliği olduğunu öne sürüyor. Neyse ki Ryzen 6000 APU’ya sahip konsolların geleceği doğrulandı, lakin en azından bu yılın sonlarını bulacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu